ABD: İnternet fenomenleri çevreye zarar verdi; dünyanın en uzun ağacına ziyaret yasaklandı

Dünyanın en uzun ağacı, internet fenomenleri ve çevredeki ormana zarar veren blog yazarları nedeniyle resmi olarak ziyarete kapatıldı.

Dünyanın en uzun ağacı, çevredeki ormanı harap eden internet ucubeleri ve blog yazarlarının akınından sonra resmi olarak ziyaretçilere yasaklandı.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan Redwood Ulusal Parkı, dünyanın bilinen en uzun ağacına ev sahipliği yapmaktadır. Hyperion adı verilen bu kıyı sekoyası, 115.95 metre yüksekliğiyle Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer alıyor.

Redwood Milli Parkı ormanının derinliklerinde yer alan Hyperion’a ulaşmak için özel bir yürüyüş parkuru bulunmuyor. Ziyaretçiler, rekor kıran bu ağacı görmek için yoğun bitki örtüsünün arasından yolunu bulmalıdır.

Bu yolculuk sırasında Hyperion’a ulaşmak için çevredeki doğanın yok edilmesi Redwood Ulusal Parkı’nı harekete geçirdi. Ağacın ziyaret edilmesi yasaklanırken, yanında bulunanlar 6 aya kadar hapis ve 5 bin dolar para cezasına çarptırıldı.

Milli Park’tan yapılan açıklamada, “Zorlu yolculuğa rağmen, ağacın bu yol dışında blogcular, seyahat yazarları ve web siteleri arasında artan popülaritesi, Hyperion’u çevreleyen habitatın yok olmasına yol açtı” dedi.

Ziyaretçiler etrafa çöp atıyordu.

“Siz kendinizi bir kişi zannedebilirsiniz ama sizin gibi binlerce kişi aynı şeyi düşünüyor” denilen açıklamada, tek bir ziyaretçinin bile bölgenin doğasına zarar verebileceği belirtildi.

Milli Park’a gelen ziyaretçilere bir uyarı: “Hyperion, sık bitki örtüsü içinde patikadan geri çekiliyor ve ağaca ulaşmak için sık çalıları ‘ezmek’ gerekiyor. Bir ziyaretçi olarak karar sizin, bu eşsiz manzaranın korunmasına veya yok edilmesine katılacak mısınız?” söylendi.

Bölgedeki ağaçların kökleri toprak yüzeyine yakın bir yerde büyümektedir. Bu, ağaçları, özellikle yaşları göz önüne alındığında, insan etkisine karşı savunmasız hale getirir.

Öte yandan çalışanlar, insanların ağaca giden yola çöp atmaktan bile çekinmediğini söylüyor.

Milli Park ayrıca Hyperion’un görülmeye değer olmadığını çünkü ağacın gerçek boyutunun aşağıdan belli olmadığını iddia ediyor.

İklim ağaçların büyümesine katkıda bulunur

Hyperion 2006 yılında keşfedildi ve resmi olarak dünyanın en uzun ağacı olarak belirlendi.

Redwood Ulusal Parkı, Hyperion dışındaki dünyanın en uzun ağaçlarına ev sahipliği yapmaktadır. Buradaki sekoyalar, eşsiz iklim koşulları sayesinde mükemmel bir şekilde büyüyebilir. Sık yağış alan bölgede su kaybını önleyen yaz sisi ve ılıman hava, ağaç boyuna katkıda bulunur.

Bölgedeki ağaçlar oldukça yaşlı. Hyperion’un 600 ila 800 yıl yaşadığı tahmin ediliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku