ABD Yüksek Mahkemesi, Halkbank’ın yargı muafiyetinin olmadığına hükmetti

ABD Yüksek Mahkemesi, Halkbank’ın ABD’de yargı dokunulmazlığına sahip olmadığına karar verdi. Mahkeme, Halkbank’ın davanın reddi yönündeki savlarını reddetti. Ancak Yargıtay’dan Halkbank’ın daha önce yaptığı davanın reddi başvurusunun yeniden değerlendirilmesini istemiştir.

ABD’de Halkbank’a, İran’ın ABD’nin ekonomik yaptırımlarından kurtulmasına yardım ettiği iddiasıyla dava açıldı. Banka, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını ihlal etmekle suçlanıyor.

Yargıtay, Halkbank’ın davanın reddine yönelik başvurusunu “Yabancı Devlet Dokunulmazlıkları Yasası” kapsamında değerlendirdi. Karara göre Yargıtay, Halkbank’ın 1976 tarihli Yabancı Devlet Bağışıklığı Yasası (FSIA) kapsamında kovuşturmadan muaf olduğu yönündeki itirazını reddetti.

Yüksek Mahkeme, Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasasının ceza hukuku davalarına uygulanmadığına karar verdi. Ancak New York temyiz mahkemesinden “örf ve adet hukuku uyarınca Halk Bankası itirazını yeniden gözden geçirmesini” istedi.

Halkbank davası, Donald Trump döneminden bu yana ABD-Türkiye ilişkilerine gölge düşürdü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin bankaya yönelik suçlamalarını “yasadışı ve çirkin” bir adım olarak nitelendirdi.

Joe Biden’ın yönetimi, FSIA’nın cezai kovuşturmalar için geçerli olmadığı ve Halkbank’ın eylemlerinin, uygulanabilir olsa bile, iş suiistimali Yasası kapsamında yabancı muafiyet muafiyeti kapsamına girdiği görüşünü dile getirdi.

ABD’li savcılar, Halkbank’ı İran’ın çıkarları için petrol gelirlerini önce altına sonra da nakde çevirmek ve petrol gelirlerinin transferini meşru kılmak için sahte gıda sevkiyatlarını belgelemekle suçladı. Ayrıca Halkbank’ı, en az 1 milyar doları ABD mali sistemi aracılığıyla aklanan 20 milyar dolarlık yasaklı parayı İran’a gizlice taşımaya yardım etmekle suçladı.

Sonuç olarak, şimdi Halkbank davası hâlâ devam ediyor. Yargıtay’ın itirazı reddettiği ve ABD Yüksek Mahkemesi’nin tekrardan değerlendirilmeye gönderdiği duruşmanın ne zaman yapılacağı ise şu an bilinmiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

seo paket casibom