ABD’den Rusya ve İran’a ‘vatandaşlarını rehin tutuma’ yaptırımı

ABD yönetimi, Rusya’nın Wall Street Journal muhabiri Evan Gershkovich’i tutuklamasının ardından Federal Güvenlik Servisi (FSB) ve İran İslam Devrim Muhafızları Teşkilatı’na karşı yeni yaptırımlar uygulanmaya başladı. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi’nin (MGK) telekonferans düzenlediği toplantıda, ABD vatandaşlarını haksız yere başka ülkelerde gözaltına alıp rehin tutanlara karşı mücadeleye önayak olacak yeni yaptırımların yasalaşması hakkında detaylı bilgi verildi. Yeni yaptırımlarla ABD vatandaşlarının özgürlüklerini kısıtlayanlardan “daha etkin” hesap sorulabileceği belirtildi.

ABD Hazine Bakanlığı ise yaptığı açıklamada, rehin alma veya olayla ilişkili olarak İran İslam Devrimci Cemiyeti’nin dört üst düzey yetkilisine eş zamanlı olarak seslendiğini belirtti. ABD vatandaşlarının İran’da yasa dışı tutuklanmasına yönelik yaptırım kararı alındığı ifade edildi. İran’a yönelik yaptırımlar kapsamında İslam Devrim Muhafızları İstihbarat Teşkilatı’ndan dört üst düzey yetkilinin ABD’deki mal varlığına el konulurken, mali durumu olanların da dahil edilmesine karar verildi.

Hazine Müsteşarı Brian E. Nelson, ABD vatandaşlarının yurtdışında rehin alınmasından veya haksız yere tutuklanmasından sorumlu olan İran ve Rusya’daki üst düzey yetkilileri ve güvenlik servislerini hedef alan yaptırımların bugünkü eylemle başlatıldığını ifade etti. ABD hükümetinin yurtdışında rehin tutulan ABD vatandaşlarını ülkelerine döndürme konusundaki temel taahhüdü yeniden teyit edildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

seo paket casibom