AB’den sığınma başvurusu reddedilenlerin geri dönüşlerini hızlandıracak strateji hazırlığı

Avrupa Birliği, iltica başvuruları reddedilenlerin kendi ülkelerine geri gönderilmesini sağlayacak bir strateji hazırlıyor. Geçen yıl AB’ye yasa dışı yollardan 330 bin kişinin girdiğini açıklayan AB Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson, “2022’de AB’ye 924 bin sığınma başvurusu yapıldı. Bu, AB’ye yasa dışı girişin 3 katına tekabül ediyor” dedi. Johansson, bugün etkin bir geri dönüş stratejisi sunduklarını ve bu belgenin 26-27 Ocak’ta İsveç’in başkenti Stockholm’de yapılacak gayri resmi içişleri bakanları toplantısında görüşüleceğini söyledi.
Johansson, “AB’de kalmaya uygun olmayanlar kendi ülkelerine iade edilmelidir. İltica sistemini korumanın yolu budur. Uluslararası korumaya ihtiyacı olanlar içeri alınmalı ve uluslararası korumaya ihtiyacı olmayanlar geri gönderilmelidir” dedi. AB Üye Devletlerinde her yıl yaklaşık 300.000 iade kararı alındığını ancak sadece 70.000 civarında iade kararının verildiğini belirtti.
AB Geri Dönüş Koordinatörü Mari Juritsch ise “Geri dönüşler henüz paylaşılan bir çalışma alanı ve paylaşılan bir sorumluluk olarak algılanmıyor” dedi ve “Özellikle önemli siyasi engellerin veya temel hak sorunlarının olmadığı üçüncü ülkelerde, toplam geri dönüş sayısı artırılmalı ve artırılmalıdır” ifadelerini kullandı. Henüz detayları paylaşılmayan strateji, mevcut iade ihtiyaçlarına cevap verecek önlemleri, hızlandırılmış iade prosedürlerini ve bu prosedürlerin yönetiminin dijitalleştirilmesini içerecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

seo paket casibom