AB’nin enerji tüketiminde yenilenebilir kaynakların payı 2030’a kadar yüzde 42,5’e yükseltilecek

Avrupa Birliği’nin (AB) hedefi, iklim değişikliği ile mücadele ve fosil yakıtlara bağımlılığı azaltmak amacıyla yenilenebilir enerji kullanımını artırmaktır. Bu kapsamda, Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu arasında yapılan müzakereler sonucunda yenilenebilir enerji yönetmeliğine dair anlaşma sağlandı. Bu anlaşma ile birlikte, rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir kaynakların AB enerji tüketimindeki payı 2030 yılına kadar %42,5 seviyesine yükselecek. Hedefin %45’e çıkarılması da mümkündür.

Önceden belirlenen hedef, %32 oranındaydı. Ancak yapılan anlaşma ile birlikte bu oran artırıldı. Şimdiye kadar AB ülkelerinin toplam enerji tüketiminin %22’si yenilenebilir enerjiden sağlanıyordu. AB ülkeleri, binalar, ısınma, ulaşım ve sanayi gibi sektörlerde kullanılan enerjinin yenilenebilir kaynaklardan sağlanması için de hedefler belirleyecekler.

Ulaşım sektöründe yenilenebilir enerjinin payı %29’a yükseltilecek, sektör yenilenebilir enerji kullanımını yılda %1,6 oranında artıracak. Endüstride kullanılan hidrojenin %42’si ve 2035 yılına kadar %60’ı biyo-olmayan yenilenebilir yakıtlardan gelecek.

Ayrıca, binalarda enerji kullanımına yönelik yenilenebilir enerji hedefleri getirilecek ve yenilenebilir enerji projelerinde izin süreçleri hızlandırılacaktır. Avrupa Parlamentosu ve AB Üye Devletleri tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek olan yönetmelik, iklim hedeflerine ulaşmak için hazırlanmıştır. AB, savaş ve enerji krizi gibi faktörlerden sonra pakete yeni unsurlar eklemiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

seo paket casibom