AİHM, Fransa’yı bebek göçmenleri gözaltı merkezlerinde tuttuğu için mahkum etti

AİHM her iki davada da Fransa’nın AİHS’nin 3. maddesi ile 5. maddesinin tutukluluk sürelerine ilişkin 1. ve 4. fıkraları dışında kişi hürriyeti ve güvenliği hakkını ihlal ettiğine karar verdi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Fransa’yı bebekler de dahil olmak üzere reşit olmayan göçmenleri gözaltı merkezlerinde tutmaktan kınadı.

AİHM, bugün konuyla ilgili olarak Fransa aleyhine açılan iki davayı karara bağladı.

İlk temyizde Strazburg mahkemesi, Paris’in Gineli göçmen bir kadını ve 7,5 aylık oğlunu Ocak 2021’e sınır dışı etmeden önce Metz kentindeki gözaltı merkezinde 9 gün tutarak “insan haklarını ihlal ettiğine” karar verdi.

AİHM, Fransa’nın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) kötü muamele ve işkence yasağına ilişkin 3. maddesini ihlal ettiğini tespit etti. Karara göre Fransa, başvuranlara 19 bin avro tazminat ödeyecek.

Fransa, Gineli anne ve oğlunu tutukladıktan sonra Dublin Sözleşmesi uyarınca İspanya’ya sınır dışı etmişti.

Dublin Konvansiyonu, AB Üye Devletine, bir göçmen yasadışı göçmen başka bir AB üye ülkesinden geldiğinde, göçmeni “geri kabul anlaşması” uyarınca gerekli izinler olmadan ilk ayak bastığı AB ülkesine geri göndermeyi zorunlu kılar ve geri gönderilecekleri ülke bunları kabul etmelidir.

Başka bir davada AİHM, Angolalı bir anneyi 8 aylık, 6 ve 8 yaşındaki üç çocuğuyla birlikte Metz kentindeki gözaltı merkezinde 2020’de Portekiz’e sınır dışı etmeden önce 10 gün tutan Fransa’yı kınadı.

AİHM, Fransa’nın AİHS’nin 3. maddesini ihlal ettiğine karar vererek Paris’in 8 bin avro maddi tazminat ödemesine karar verdi.

AİHM, her iki davada da Fransa’nın AİHS’nin 3. maddesine ek olarak kişi hürriyeti ve güvenliği hakkını ve AİHS’nin 5. maddesinin 1. ve 4. fıkralarını ihlal ettiğine karar verdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku