‘AKP ormanları talan etti’

2002 yılına kadar madencilik ve turizm gibi faaliyetler için 250.000 hektar ormanlık alana izin verildi. AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana bu izinlerin sayısı 540 bin hektar. Ayrıca 2B ile 640 bin hektarlık alan “Orman karakterini yitirdi” denilerek temizlendi.

YENİLEMEYE İZİN YOK

Cumhuriyet için artan hammadde üretimini değerlendiren Türkiye Ormancılar Derneği Başkanı Ahmet Hüsrev Özkara, orman varlığının devamlılığını sağlayacak yöntemlerin izlenmesi gerektiğini söyledi. oskara dedi ki:

“Orman için ekonomik, sosyal veya ekolojik kullanım ayrımı yönetim planı ile yapılır. Bu tasarımın ardından özellikle ekonomik amaçlı üretimi göz önünde bulundurarak sürekliliğe uygun ağaçların kesilmesini uygun görüyoruz. Bugün kabul edilen poliçelerde herhangi bir yenilemeye izin verilmemektedir. Aşırı üretim, ormanda yıkıma ve bozulmaya neden olur.”

PARA KAZANMAK İÇİN MANTIK

Özkara, “Neyin yapılıp yapılmayacağına orman ekosistemini bilmeyenler karar veriyor. Ağaçsız alan, orman ekosisteminde yıllarca yaşamış olabilir” dedi. Ormanların rant yoluyla görüldüğünü söyleyen Özkara, “Üretimde öncelikleri belirlemek ve yol haritası çizmek gerekiyor. Ancak sadece görülüyor” Bunun için mevcut hazine arazileri 10-20 yıllık kısa vadeli odun hammaddeleri için kullanılabilir.

2021’de imzalanan Paris iklim anlaşmasını hatırlatan Özkara, “Ormanları koruyacağımızı ve genişleteceğimizi anlaşma ile belirtmiştik. Öte yandan üretime olan talepler artmış ve yıkımın yolu açılmıştır. dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

seo paket casibom