Avrupa Birliği, yabancılar için serbest dolaşımı kolaylaştırmaya hazırlanıyor

Avrupa Parlamentosu (AP), AB üyesi olmayan ve AB üyesi ülkelerde çalışmak için gelen yabancıların uzun süreli ikamet statüsü için gereken süreyi 5 yıldan 3 yıla indirme niyetini açıkladı. Bu mevzuatın Şubat 2024’e kadar, yani bir sonraki Avrupa Parlamentosu seçimlerinden önce kabul edilmesi gerekiyor.

AB’de uzun süreli ikamet statüsünü elde etmek için yabancıların bir AB üye ülkesinde en az beş yıl yaşamış ve sağlık sigortasının yanı sıra “istikrarlı ve düzenli ekonomik kaynaklara” sahip olmaları gerekiyor. Ayrıca yabancıların dil yeterlilik sınavını geçmesi ve yaşadıkları ülkeye entegre olduklarını göstermeleri gerekiyor. İkamet iznine sahip yabancılar, vatandaş olmadıkları için diğer üye ülkelerde seyahat ederken vize almak zorunda kalıyorlar.

AP’nin önerisi, AB dışı vatandaşların uzun süreli ikametlerini kolaylaştırmayı amaçlıyor. Yabancıların farklı üye devletlerde kalışlarını birleştirme olanağına sahip olmaları gerektiğini savunuyorlar. Bu anlaşmanın amacı, AB’de uzun süre ikamet eden AB dışı vatandaşların entegrasyonunun kolaylaştırılmasıdır. Yeni statünün tüm AB üye ülkelerine kapıları açması ve yabancıların bu ülkeleri ziyaret edebilecek, iş bulabilecek ve yerleşme imkanlarından yararlanacak.

AP’nin tutumu netleştiği için, üye devletler bu konudaki tutumlarını belirleyecek ve düzenlemenin nihai metnini ortaya çıkarmak için AP ile müzakere edecekler. Yeni mevzuatın Şubat 2024’e kadar tamamlanması gerekiyor. AB ülkelerinde, Eurostat’ın 2021 verilerine göre, 23,7 milyon AB dışı vatandaş yaşıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

seo paket casibom