Avrupa Parlamentosu nükleer ve doğal gazın ‘çevre dostu’ olarak tanımlanmasını destekledi

Avrupa parlamentosu bazı nükleer enerji ve doğal gaz yatırımlarını sürdürebilir olarak sınıflandıracak tartışma planı destek verdi

Avrupa’yı işletme, bazı nükleer enerji ve doğal gaz yatırımlarını “çevre dostu” ve “sürdürülebilir” olarak sınıflandıracak yerleşim planını destekledi.

Avrupa Birliği genelindeki enerji yatırımlarının yayılması zararlı olup olmamalarına göre sınıflandıran yeni düzenlemeye iki komite tarafından söz konusu enerji harcama çevreci olarak tanımlanmaması için itiraz edilmişti.

Sürüm 328’e karşı 287 oyla reddedildi. 33 milletvekili ise oylamada çekimser kaldı.

Avrupa idaresinin verdiği bu desteğin ardından AB Komisyonu’nun hazırladığı direktifin karar organı AB Konseyi’nden yönetimine artık kesin gözüyle bakılıyor.

Direktifin yaşamının devamının ardından 2023 yılından itibaren tüketilenler ve pazarlamacılar, AB’de doğal gaz ve nükleer enerji yatırımlarını bazı tüketicinin elde edilmesi halinde “çevre dostu” olarak tanımlayabilecek.

Direktifi hazırlayan AB Komisyonu, söz konusu teklifi desteleyen ve karşı çıkan lobi gruplarının son bir yıldırıcı baskısı altındaydı.

AB’deki çevre hücrelerinin çıkışına karşı çıktığı direktifin girişleriyle AB’nin “çevre dostu” konseptine dahil olan enerji yatırımları, finansmana daha kolay erişim sağlayacak.

AB ülkelerinin içinde de düşüncelerle ilgili ciddi görüş ayrılıklarının yaşandığı biliniyor.

Direktife göre, ülkeler radyoaktif atıkları güvenli bir şekilde ortadan kaldırırsalar, nükleer enerjiyi sürdürülebilir bir yatırım olarak yürütür.

Bu direktife karşı çıkanlar neyi savunuyor?

Bu girişime karşı çıkanlar, doğal gazın yakılmasından kaynaklanan emisyon emisyonlarına ve nükleer santrallerin çevre için oluşturduğu tehlikelere dikkat edilmesi, zararlarının de “yeşil yatırım” olarak değerlendirilmeyeceği görüşü dile getiriliyor.

Yeşil binalarına dahil projelere mali destek gelecek

AB’nin yeşil hayallerine dahil olan enerji yatırımları finansmana daha kolay erişim sağlıyor. AB Komisyonu’nun projesinde, çalıştırma zarar vermenin ve atıklarını güvenli biçimlerde tasfiye havalandırma nükleer enerji santrali yatırımları yeşil ve sürdürülebilir ekonomik aktivite olarak yürütüyor.

Söz konusu nükleer santrallerin yeşil yatırımın sayılması için 2045’ten önce ruhsat almaları gerekiyor.

Yeşil yatırım olacak doğal gaz yatırımlarının ise kömürün yerine geçecekse kilovatsaat başına 270 gramdan daha az karbon salımı salması ve inşaat izninin 2030 yılı sona ermeden önce alınması şartını şart koşuyor.

AB bölgeleri bölündü, kim neyi savunuyor?

Başını Fransa’nın çektiği 10 kadar ülke, nükleer enerjinin iklim değişikliği ile mücadelede etkili, güvenli ve organizmaların bir kaynak olduğunu belirterek, yeşil yatırım çerçevesi çerçevesine dahil olmak üzere yük talep ediyor du.

Buna ilave bir grup ülke de doğal gazın da süresi için AB yatırım kuralları kurallarında sürdürülebilir olarak kabulüne bağlıdır. Almanya, Avusturya, İsveç, Danimarka ve Lüksemburg gibi ülkeler özellikle nükleerin yeşil konaklamaya dahil edilmemesi bekleniyor.

Bu ülkelerde söz konusu teklifin yasalaşması halinde Avrupa Adalet Divanı’na başvuracakları tehlikeden bulunuyor.

AB Komisyonu: Nükleer enerji mutlaka gerekli

AB Komisyonu İç Pazardan Sorumlu Üyesi Thierry Breton, ocak başında basına verdiği demeçte, AB’nin 2050’nin sonuna kadar iklime zarar vermeyen bir kitaya dönüşme hedefini yakalamak için nükleer enerjinin olması gerektiğini ifade etmişti.

Avrupa’da gelecek yıllarda bazı eskiyen nükleer santrallerin kapanacağını anımsatan Breton, “Sıfır emisyon hedefini yakalamak için muazzam yatırımların seferber edilmesi gerekiyor. Sadece mevcut nükleer santraller için 2030’a kadar 50 milyar euro, yeni nesil nükleer santraller için ise 2050’ye kadar 500 milyar Euroluk yatırım yapılması gerekiyor.Bu, nükleere yılda yaklaşık 20 milyar euroluk yatırım demek oluyor.” kullanma kullanmıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku