Avrupa ve Amerika’da havaalanlarında neden kaos yaşanıyor?

Koronavirüs salgınının etkilerinin azalmasıyla birlikte insanlar yeniden seyahat etmeye başlarken, Avrupa ve ABD’deki yetersiz çalışan havalimanları yaz tatillerinde ortalığı kasıp kavuruyor.

Koronavirüs salgınının etkilerinin azalmasıyla birlikte insanlar yeniden seyahat etmeye başlarken, Avrupa ve ABD’deki yetersiz çalışan havalimanları yaz tatillerinde ortalığı kasıp kavuruyor.

Salgın sürecinde duraksamasının ardından güçlü bir toparlanma yaşayan havayolu sektörü, personel açığı ve grevlerle karşı karşıya.

Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki havaalanları ve havayolları, yer hizmetleri, güvenlik personeli ve uçuş görevlileri dahil olmak üzere tüm alanlarda ciddi personel sıkıntısı ile mücadele ediyor.

Birkaç Avrupa havayolu şirketi ve havaalanında son haftalarda grevler yaşandı ve önümüzdeki ay daha fazla seyahat kesintisi bekleniyor. Londra, Amsterdam, Roma ve Frankfurt gibi şehirlerdeki büyük havalimanları iptal edilen uçuşlar ve uzun yolcu hatları ile karşı karşıya.

Havayolu sektöründe personel sıkıntısının yaşandığı ülkelerde seyahat giderek “işkenceye” dönüşüyor.

Hava koşulları ve Covid-19 vakalarındaki artış havacılık sektörü üzerindeki baskıyı daha da artırıyor

Havayolları, yüksek yolcu hacimleri nedeniyle aksamalar ve daha uzun bekleme süreleri konusunda uyarıda bulunurken, havalimanındaki personel sıkıntısı nedeniyle bazı uçuşların iptal edilmesinin ardından yolcular evlerine uçmak zorunda kalıyor. Bazı yolcular, bazen uçuşların son anda iptal edilmesi gerektiğinden, havalimanına gelene kadar uçuşlarının iptal edildiğini bilmiyorlar.

Covid-19 krizinde çok sayıda çalışan işini kaybederken, hava koşulları ve son haftalarda Covid-19 vakalarındaki artış havayolu sektörü üzerinde ek baskı oluşturdu.

Bazı havayolları uçuşları erken iptal ederek aksaklıkları en aza indirmeye çalışırken, havalimanı hizmetlerinde yaşanan aksaklıklar nedeniyle yolcular saatlerce beklemek zorunda kalıyor.

Havayolları hizmetlerini uçuş tarifesine göre yönetmekte zorlanırken, uçuş iptalleri yeni normal haline geliyor.

Covid-19’un alt varyantları Almanya’daki personel açığını artırıyor

Omicron’un oldukça bulaşıcı olan alt varyantı Almanya’da etkili olmasına rağmen, havacılık endüstrisi de düzenli personel rahatsızlıklarını ve izolasyon düzenlemelerini dikkate almak zorundadır. Bu durum sektördeki personel sıkıntısını büyük ölçüde artırmaktadır.

Havalimanlarında kaos yaşayan yolcular, durumu sosyal medya hesaplarından paylaşıyor.

Çözüm olarak bazı Alman politikacılar, federal polisin de havaalanı kontrol noktalarında bulunmasını ve yabancı işçileri içeri almasını öneriyor.

Uzmanlar, bu acil durum önlemlerinin öngörülebilir gelecekte birçok yapısal sorunu çözmesinin pek mümkün olmadığına dikkat çekiyor.

Alman basın ajansının (dpa) haberine göre, ülkenin en büyük havalimanı olan Frankfurt havalimanında personel eksikliği nedeniyle hava kargo trafiğinde sorun yaşanıyor. Kargo uçuşları, yoğun saatlerden yoğun olmayan saatlere kaydırılır veya iptal edilir. Lufthansa Cargo’nun operasyonlarında Frankfurt’ta personel eksikliği nedeniyle 1 Temmuz’da 4 uçuş iptali ve bazı rötarlar olduğunu belirtmekte fayda var.

Lufthansa ve yan kuruluşları uçuşlarını iptal etti

Lufthansa’nın yan kuruluşları Eurowings, EasyJet ve Swiss de tatil sezonunun yavaş yavaş başladığı bir zamanda uçuşları iptal etmek zorunda kalıyor.

Alman havayolu Lufthansa’nın Denetim Kurulu’nun hava trafiğindeki mevcut kaosu ve bunun şirket için ekonomik sonuçlarını görüşmek üzere 6 Temmuz’da toplanacağı biliniyor.

Lufthansa, Covid-19 salgınının neden olduğu 10 milyar avroyu aşkın kaybın baskısı altında, Almanya’nın en büyük havalimanları olan Frankfurt ve Münih havalimanlarında planlanan 80.000 uçuşun 3.000’ini iptal etmek zorunda kaldı. Şirket, Covid-19’daki artış kronik personel eksikliğini artırdıkça daha fazla uçuşu iptal etmeyi planlıyor.

2020 yılında toplam 9 milyar avroluk devlet kredisiyle iflastan kurtulan Lufthansa’nın 2021 yılı sonuna kadar çalışan sayısını dörtte bir oranında azalttığı söyleniyor.

United Service Union (Ver.di), kötüleşen mevcut durumla ilgili olarak Lufthansa’nın Covid-19 krizi sırasında ciddi şekilde küçülmesini eleştiriyor.

2023 yılına kadar durumun normale dönmesi beklenmiyor

Lufthansa’nın yolcu karşılama ve çağrı merkezlerindeki çalışanlar kendilerini aşırı bir iş yükü altında hissederken, uçaktaki personeller yolcuların öfkesiyle karşı karşıya kalıyor. Lufthansa, çalışanlarını korumak için daha fazla güvenlik personeli görevlendiriyor.

Öte yandan geçen yıl erken emeklilik gönüllü programını kabul eden 300’e yakın Lufthansa pilotunun 1 Ağustos’ta şirketten ayrılması bekleniyor.

Alman Ekonomi Enstitüsü’nün tahminlerine göre, şu anda yaklaşık 7.200 kişinin bulunduğu Alman havaalanlarında vasıflı işçi sıkıntısı var.

Almanya’nın 16 eyaleti arasında yalnızca ülkenin en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren-Vestfalya’da (KRV) okullar tatil edilirken, geri kalan 15 eyalette okulların Temmuz ve Ağustos aylarında tatile girmesi bekleniyor. Okulların tatile girmesi ve daha fazla insanın seyahat etmesi nedeniyle sorunların artabileceği söyleniyor.

Almanya’da havalimanları ve havayollarında personel eksikliği nedeniyle haftalardır yaşanan sorunlar da uçuş iptallerine ve rötarlara neden olurken, Alman havayolu Lufthansa bu durumun 2023 yılına kadar normale dönmesini beklemiyor.

Türkiye’den güvencesiz işçileri Almanya’ya getirmek için yeşil ışık

Alman Hava Taşımacılığı Ekonomisi Derneği (BDL), yurtdışından havalimanı personelinin girişine ilişkin yasal engellerin kaldırılmasını amaçlayan Federal Çalışma Bakanlığı’na bir teklif sunmuştu.

Alman hükümeti, havalimanlarındaki personel eksikliğini gidermek için başta Türkiye olmak üzere yurt dışından geçici işçi getirilmesine yeşil ışık yaktı.

Hükümetin yurt dışından firmaların getirdiği personele oturma ve çalışma iznini hızla vereceğini belirtmek gerekiyor.

BDL, Türkiye’den gelen işçilerin A2 seviyesinde Almanca bildiklerini, IATA havacılık derneği gerekliliklerini karşılayan sertifikalı tehlikeli madde eğitimi aldıklarını ve Alman güvenilirlik kontrollerinin gerekliliklerini yerine getirdiklerini söyledi.

İngiltere’de 10.000’e kadar uçuşun iptal edilmesi bekleniyor

İngiltere’de personel eksikliğinden kaynaklanan kaos nedeniyle 10 bin kadar uçuşun iptal edilebileceği ve bu durumdan 1,5 milyon yolcunun etkilenebileceği söyleniyor.

Önümüzdeki 2 ayın en yoğun seyahat sezonuna hazırlık için Londra Heathrow Havalimanı’nda 1.000’den fazla personel aranıyor.

Ülke genelindeki birçok havayolunun grevleri personel açığını şiddetlendirirken, bazı seyahat uzmanları Heathrow Havalimanı’ndaki durumu ‘tamamen kaos’ ve ‘sıfır müşteri hizmeti’ olarak tanımlıyor.

Salgın ve yüksek enflasyon nedeniyle maaşları kesilen çalışanlar haklarını talep ederken, 700 kadar British Airways sendika çalışanının bu ay harekete geçerek Heathrow’daki hava trafiğini ‘felce uğratmak’ istediği söyleniyor.

Son zamanlarda grev yapan demiryolu işçilerine öfkelenen İngiliz hükümeti, havalimanlarındaki kaosa da kızgın.

Birleşik Krallık Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, sorunu çözmek için 22 maddelik bir plan sunarken, hükümet de sektörde yeni işçi bulmayı ve daha hızlı eğitmeyi planlıyor.

Grevler Fransa’daki hizmetleri de yavaşlattı

Paris Charles-de-Gaulle havaalanında, Perşembe günkü yer personeli grevinin hizmetleri yavaşlattığı bildirildi.

Gün içinde tarifeli uçuşların yüzde 17’sinin, kalkış ve inişlerin yüzde 10’unun iptal edildiği kaydedildi. Protestocuların terminallere erişimi engellediği de bildirildi.

Fransız sivil havacılık otoritesinin, grev nedeniyle Paris Charles-de-Gaulle havalimanından uçuşları azaltma kararı aldığı söyleniyor.

30 Haziran’da greve giden havalimanı işçileri ücret zammı ve daha iyi çalışma koşulları talep ederken, sendikalar trafiğin yeniden başlamasına rağmen personel sayılarında buna uygun bir artış yapılmadığını söylüyor.

Söz konusu havalimanının taşeron firma çalışanları, çalışanların 8-10 Temmuz tarihleri ​​arasında yeniden greve gideceklerini duyururken, 13-17 Temmuz tarihleri ​​arasında yeni grev planlıyor. Bu, yazın başlarında gezginler için daha fazla aksamaya neden olacaktır.

Sendikalar ayda 300 avroluk net maaş artışı istiyor.

İspanya, Belçika, İtalya, Portekiz ve Hollanda’da da sorunlar

İspanya, Belçika, İtalya, Portekiz ve Hollanda’daki havalimanlarında da personel yetersizliği nedeniyle sorunlar yaşanıyor.

Ryanair kabin ekibinin geçen hafta sonu İspanya, Portekiz ve Belçika’daki üç günlük grevde Fransa ve İtalya’daki meslektaşlarına katıldığı bildirildi.

Düşük maliyetli havayolları Ryanair ve Easyjet’teki gecikmelerin birçok gezgin için hayatı zorlaştırdığı bildiriliyor.

Iberia Havayolları ise pasaport kontrolü için polis sayısının yetersizliği nedeniyle Mayıs-Haziran ayları arasında 15 bin yolcunun Madrid uçuşlarını kaçırdığına dikkat çekiyor.

Hollanda’da Amsterdam Schiphol Havalimanı’nda personel eksikliğinden kaynaklanan kaos devam ediyor. Havayollarının uçuşlarını Schiphol Havalimanı’ndan başka şehirlere kaydırdığı bildirildi.

American Airlines’ın, havalimanının talebi üzerine Amsterdam-Schiphol uçuşları için bilet satışını geçici olarak durdurma kararı aldığı biliniyor.

ABD’de Cuma gününden bu yana 1.100’den fazla uçuş iptal edildi

ABD’deki uçuş iptalleri ve gecikmeler, kötü hava koşulları ve personel sıkıntısı nedeniyle bu yıl pandemi öncesine göre arttı.

Havayolları Cuma gününden bu yana 1.100’den fazla ABD uçuşunu iptal ederken, yaklaşık 11.000 uçuş ertelendi.

Hafta sonu 4 Temmuz Bağımsızlık Günü nedeniyle ülkedeki havalimanları meşgul olurken, iş dünyası ve federal yetkililer aksaklığı hafifletmek için çalışmalarını sürdürdü.

FlightAware verilerine göre, 1 Haziran ile 29 Haziran arasında yaklaşık 176.000 uçak en az 15 dakika, yani tarifeli uçuşların yüzde 23’ü rötar yaptı. Aynı dönemde 20.000’den fazla uçuş (yaklaşık %3) iptal edildi.

Bu duruma paralel olarak tüketici şikayetleri de artarken, son verilere göre ABD Ulaştırma Bakanlığı’na Nisan ayında havayollarıyla ilgili 3 bin 105 yolcu şikayeti geldi. Şikayet sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 300 arttı.

Karşılaşılan zorluklarla karşılaşan havayolları, aksamaların nedeni olarak kötü hava koşulları, personel eksikliği ve hava trafik kontrolünde personel sıkıntısı olduğunu gösterdi.

Havacılık sektörü, maliyetleri düşürmek için binlerce işçiyi işten çıkardı.

Sivil havacılık endüstrisi, ülkeler arasında seyahat konusunda büyük kısıtlamaları tetikleyen Covid-19 salgınının başlamasından bu yana zorlu birkaç yıl geçirdi.

2020 yılında yolcu sayıları bir önceki yıla göre %60 azalırken, söz konusu düşüş 2021 yılında %50 ile devam etti.

Havayolları iki yılda yaklaşık 200 milyar dolar kaybederken, sektör şimdiye kadar karşılaştığı en kötü krizde maliyetleri kısmak için binlerce işçiyi işten çıkarmak zorunda kaldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

gaziantep bayan escort antep escort