BM Güvenlik Konseyi, Gazze konusunda yine anlaşma sağlayamadı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, New York’taki Birleşmiş Milletler merkezinde kapalı kapılar ardında toplandı.

Toplantının ardından ABD’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı basına konuştu Roberto Legno, “Henüz anlaşma sağlanamadı” bilgisini paylaştı.

Wood, toplantıda çatışmalardaki insani duraklama konusunun gündeme getirildiğini ancak Konsey nezdinde bu konuda hâlâ farklı görüşlerin bulunduğunu söyledi.

Çin’in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Zhang Jung, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile birlikte BM Güvenlik Konseyi’ne katıldı. “İsrail hastaneleri, mülteci kampları, BM tesisleri” Saldırıları görüşmek üzere buluştuklarını söyledi.

“İNSAN KRİZİ”

Gazze Şeridi’nde 10 binden fazla Filistinlinin ölümünü “insani kriz” olarak nitelendiren Zhang, Gazze’de kimsenin güvende olmadığını söyledi.

Zhang, bu vahim durum karşısında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin acilen bir karar alması ve insani ateşkes sağlaması gerektiğini vurguladı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Lana Nuseybe, Konsey’in tüm üyelerinin sahadaki insani durumun ciddiyetinin farkında olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Çatışma devam ederse durumun daha da kötüleşeceğinin farkındalar.” değerlendirmesini yaptı.

Nuseybe, insani durumun iyileştirilmesi ve can kayıplarının durdurulması konusunda genel bir fikir birliğinin oluştuğunu vurguladı. “Önceliğimiz insan hayatını kurtarmak” dedi.

GAZZE’DE SON DURUM

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları7 Ekim sabahı İsrail “Filistinlilere ve onların başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik devam eden ihlallerine yanıt vermek” İsrail ordusu, bölgeye yönelik kapsamlı saldırının yanı sıra Gazze Şeridi’ne de yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail Gazze’den saldırıyor 345’i asker olmak üzere 1.400’den fazla İsrailli öldürüldü, 5.132 kişi de yaralandı. duyurdu.

İsrail’e göre, Gazze Şeridi’nde 31 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda öldürülen asker sayısı 30’a, Kassam Tugayları eliyle öldürülen asker sayısı ise 30’a yükseldi. 242 İsrailli tutuklu var. İşgal altındaki Batı Şeria’da da bir İsrail askeri hayatını kaybetti.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı’na göre İsrail saldırıları 4 bin 104’ü çocuk, 2 bin 641’i kadın olmak üzere 10 bin 22 Filistinli öldürüldü, en az 25 bin kişi de yaralandı. Öte yandan İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler Batı Şeria ve Kudüs’te 160 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu, Gazze’nin binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa hastanesini, Nasr çocuk hastanesini, El-Ehli ve Türk-Filistin Dostluk Baptist hastanelerini, Kudüs çevresini ve Filistin’e bağlı Endonezya hastanelerini vurdu. Filistin örgütü. Kızılay, tahliyeyi zorluyor. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 63 Hizbullah üyesi ve 4 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

seo paket