Bölgede yüksek tehlike uyarısı! Mocha Kasırgası dünyanın en büyük mülteci kampına yaklaşıyor

Bangladeş Meteoroloji Servisi, Mocha Kasırgası’nın çok sayıda Rohingya mülteciye ev sahipliği yapan Cox’s Bazar kampında ve çevresinde büyük can ve mal kaybına neden olabileceği konusunda uyardı.

1500’DEN FAZLA GEÇİCİ BARINAK

Saatte en az 160 kilometre hızla Bangladeş’e doğru ilerleyen kasırga nedeniyle bölgede 1.500’den fazla geçici barınak kuruldu.

Bangladeş Deniz Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, 21 gemi, deniz karakol uçağı ve helikopterin arama kurtarma çalışmaları için hazır tutulduğu bildirildi.

Yetkililer, şiddetli yağışların Chattogram, Cox’s Bazar ve çevredeki dağlık alanlarda toprak kaymalarını tetikleyebileceğini söyledi.

Bangladeş’teki Birleşmiş Milletler (BM) kuruluşları ve gönüllü kuruluşların Rohingya Müslüman mültecilerin yaşadığı Cox’s Bazar kampına tonlarca kuru gıda gönderdiği iddia edilirken, bölgede acil yardım ekipleri ve ambulanslar hazır bekletildi.

“MİLYONLARCA KİŞİYİ ETKİLEYECEK”

Bangladeş ve Myanmar’da meydana gelen Mocha Kasırgası nedeniyle kıyı bölgelerindeki yüzbinlerce insanın tahliye edileceği açıklandı.

Tahliye hazırlıkları sürerken, halka kıyı bölgelerinden uzak durmaları istendi.

Bangladeş’te tahliye edilecek insan sayısının 500 bine ulaşacağı tahmin ediliyor.

Hindistan Meteoroloji Servisi’nden Rajendra Kumar Jemamani, kasırganın bu yıl ilk kez Hint Okyanusu’nun kuzeyinde görüleceğini vurgulayarak, “Kasırga ciddi ve muhtemelen Myanmar ve Bangladeş’te milyonlarca insanı etkileyecek.” değerlendirmişti.

Yılın bu zamanında Bengal Körfezi’nde tropik fırtınalar yaygınken, 1999’da Odisha’yı vuran ve hızı saatte 260 kilometreye ulaşan kasırga yaklaşık 10.000 kişinin hayatına mal oldu. (AA)

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Kenya’daki açlık tarikatı soruşturmasında ölü sayısı arttı
Toplanan parti bayrakları ve pankartlarıToplanan parti bayrakları ve pankartları
Direğe çarpan otomobil ikiye bölündü!  Korkunç ölüm...Direğe çarpan otomobil ikiye bölündü! Korkunç ölüm…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

seo paket casibom