Bu şekilde tüketmek kökünden kurutuyor

Kış aylarında sıkça tercih edilen ıhlamurun fiyatı, tüketicilerin cebini yakmaya devam ediyor. Geçen yıl kilogram fiyatı 500 TL olan ıhlamur çiçeği, bu yıl 600 TL’ye yükseldi. Ancak bu durum, sağlık açısından önemli olan ıhlamurun tüketimini engellemiyor. Ihlamur içmenin sadece hastalık döneminde değil, hastalık öncesi bağışıklık sistemini güçlendirmek için de önemli olduğunu belirten verici Metin Karaca, Rize’de 40-45 yıldır ıhlamur satıyor. “Ihlamur çiçeği ve yaprağı iki şekilde satıyoruz. Pandemi döneminden çıktık, maskelerimizi çıkarınca grip başladı. Ihlamur içmek için hasta olmanıza gerek yok. Ihlamur içtiğiniz anda sizi sürekli koruduğu için gribe karşı bağışıklığınız artıyor. Ihlamurun az bilinen bir özelliği de sinir sistemine çok faydalı olmasıdır. Grip olanlar bile biraz gergin olur, o yüzden ıhlamur içmek iyi gelir” dedi.

Karaca, ıhlamurun içine farklı otlar katılarak da içilebileceğini belirtti. Tarçın ilave edilerek balgam çıkarılabileceğine, havlıcan eklenerek kış aylarında içten dışa daha sert tutulabileceğine, zencefil atılarak antibiyotik özelliğini gösterebileceğine, bir bardak zerdeçal eklendiğinde akciğerler için faydalı olduğuna vurgu yaptı. Ada çayı eklenerek boğaza iyi gelebileceği ve papatya eklendiğinde iç organlardaki zehirin dışarı atılabileceği gibi faydaları da sözlerine ekledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

seo paket casibom