Çoğu hasta aylarca iyileşemiyor… Uzman isimden korkutan ‘Uyuz’ açıklaması! ‘İlacı var ama SGK karşılamıyor’

Uyuz, insan derisi üzerinde yaşayan Sarcoptes scabiei adı verilen mikroskobik bir parazitin neden olduğu bir cilt hastalığıdır. Uyuz hastalığı temas yoluyla kolaylıkla yayılabilir ve enfekte bir kişiden sağlıklı bir kişiye geçebilir.

Sonbahar ve kış aylarında daha sık görülen uyuz vakalarında artış olduğu açıklandı. İstanbul Aile Hekimleri Derneği Genel Sekreteri Sercan Ahmet Uluç, “Uyuzun olmadığı gün yoktur” diyerek korkutan açıklamalarda bulundu.

Uzman, hastalığın artık daha dirençli olduğunu söylüyor; ‘Uyuz vakasının olmadığı gün yok. Bunu İstanbul için söyleyeyim. Bazen günde 3, bazen 5 oluyor.’ dedi.

uyuz 2

“İLAÇ ÜRÜN SGK ÖDEME KAPSAMINA DEĞİLDİR”

Çoğu hastanın aylarca iyileşemediğini vurgulayan Uluç, şöyle konuştu: ‘Normalde standart tedavi sunuyoruz. Losyonlar var. Şampuanlar var. Maalesef artık onlardan yanıt alamıyoruz. Artık en güçlü tedaviyi doğrudan vermek istiyoruz. İlaç ülkemize geldi ama SGK ödemesi kapsamına girmiyor. Fiyatı 1000 TL civarında olan bir ilaçtan bahsediyoruz. Ailenin büyük olması yüksek maliyetlere yol açmaktadır. Hastalar da “Efendim çözümü deneyelim” diyorlar. Gerekirse ona geçiş yaparız.’ Bu yüzden uzun bir süreç. Bir veya iki ay sürer. Bu da yayılmayı inanılmaz artırıyor. Yaklaşık 2 yıldır tedavi ettiğim bir hastamız var” dedi.

uyuz hastalığı 2

‘YENİDOĞANLARDA DA SIK GÖRÜLÜYOR’

NTV’nin röportaj verdiği Sercan Ahmet Uluç, uyuzun yenidoğanlarda da sık görüldüğünü belirterek, şu uyarıda bulundu: “Çocuk, el üstünde tutulan, el üstünde tutulan bir canlı. Bu da uyuz parazitinin bulaşmasına mükemmel bir zemin hazırlıyor. Tabii ki, Çocuklarda tedavisi daha zor Çözüm “Uygulayamıyoruz, alerji riski çok yüksek.”

Günün önemli manşetleri
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
CHP lideri Özgür Özel'den eleştirel açıklamalarCHP lideri Özgür Özel’den eleştirel açıklamalar
Araba vs motosiklet: 1 ölüAraba vs motosiklet: 1 ölü
İşte Türk vatandaşlığına geçen Suriyelilerin sayısı! İşte Türk vatandaşlığına geçen Suriyelilerin sayısı!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

seo paket casibom