Down sendromlu ilk Barbie bebeği çıktı

Mattel, popüler oyuncak üreticisi olarak yeni bir adım atarak, Down sendromlu ilk Barbie bebek modelini piyasaya sunduğunu duyurdu. Şirket açıklamasında, “Down sendromlu Barbie bebek, tüm çocuklara oyun yoluyla daha fazla hikaye için ilham vermek amacıyla geliştirildi” ifadesine yer verildi. Barbie bebek tasarımı, ABD Ulusal Down Sendromu Derneği (NDSS) ile yakın işbirliği içinde gerçekleştirildi. Down sendromlu İngiliz model Ellie Goldstein, reklam kampanyalarında figüran olarak yer aldı ve yeni Barbie bebek modelini görünce çok mutlu olduğunu belirtti.

Goldstein, “Çeşitlilik önemlidir çünkü insanların dünyada benim gibi insanları daha sık görmeleri gerekiyor ve saklanmaları gerekmeyen insanlar var” diyerek mutluluğunu dile getirdi. İlk Down sendromlu model olarak tarihe geçen Goldstein, uluslararası markaların (Gucci Beauty ve Nike gibi) reklam kampanyalarında yer aldı. Down sendromlu kadınları “daha iyi yansıtmayı” hedefleyen Mattel, yeni Barbie bebek modelinde sarı ve mavi renkleri ve sembolleri kullanarak, Down sendromlu kadınları daha iyi bir şekilde yansıttı. Yeni yüz şekli, daha yuvarlak, daha küçük kulaklar ve daha düz bir burun köprüsüne sahip olacak şekilde tasarlandı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, 772 bebekten biri Down sendromlu olarak doğmakta ve yaklaşık olarak her yıl 5,100 bebek Down sendromlu olarak dünyaya gelmektedir. Mattel, yeni Barbie bebek modelinin bu yaz ve sonbaharda mağazalarda satışa sunulacağını ve hemen çevrimiçi satın alınabileceğini duyurdu.

Barbie markasının Fashionistas serisi, sarı saçlı, mavi gözlü ve pembe dudaklı bir oyuncak bebek olarak bilinmektedir. Ancak, son zamanlarda, çeşitli ten renkleri ve saç modelleri Barbie markasına eklenmiştir. Fashionistas serisinde, Barbie bebek bedeni değiştirilerek, 7 ten rengi, 24 saç modeli, 22 göz rengi ve 4 farklı vücut tipi sunulmuştur. Ayrıca 2023 serisinde, diş telleri, işitme cihazları, protezleri ve tekerlekli sandalyesi olan bir Barbie bebek modeli de bulunmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

seo paket casibom