Dünyanın en eski ve en eksiksiz İbranice İncil’i 38,1 milyon dolara satıldı

Müzayede evi Sotheby’s, dünyanın en eski ve eksiksiz İbranice İncil’inin 38.1 milyon dolara satıldığını duyurdu. “Codex Sassoon” olarak bilinen 1.100 yıllık el yazması İncil için en yüksek teklifi veren, ABD’nin eski Romanya büyükelçisi ve Amerikan Yahudi Komitesi başkanı Alfred H. Moses’dı. İncil’in İsrail’deki ANU Yahudi Halk Müzesi destekçileri adına satın alındığı ve müzeye bağışlandığı belirtilirken, teklifin bir kitap veya belge için şimdiye kadar yapılmış en büyük meblağlardan biri olduğu bildirildi.

BEKLENENDEN DAHA UCUZA SATILDI

Müzayede evi Sotheby’s, fiyatın 1994 yılında Leonardo da Vinci’nin Leicester Codex el yazması için ödenen 30,8 milyon doları aştığını, herhangi bir kitap veya belge için Şubat ve 2021’de yapılan 50 milyon dolarlık tahmine rağmen verilen rakamın en yüksek rakamın gerisinde kaldığını kaydetti. Amerika Birleşik Devletleri Anayasasının ilk baskısı için 43,2 milyon dolar verildi.

ÖNCEKİ SAHİBİNİN ADI

900’lerde yazılan Sassoon Codex, adını kitabı 1929’da satın alan ve 20. yüzyılın İbranice ve İbranice el yazmalarının önde gelen koleksiyoncularından biri olan David Solomon Sassoon’dan almıştır. Kitabın önemli olduğu söyleniyor çünkü Yahudi sözlü geleneği ile modern İbranice İncil arasında bir köprü görevi görüyor. Codex Sassoon aynı zamanda İbranice İncil’in ciltli bir el yazmasıdır. “Halep Kodu” ve İbranice İncil’in en eski eksiksiz el yazmalarından biri olan “Leningrad Codex” ten daha eski olduğu biliniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

seo paket casibom