Fas ile Fransa arasındaki deprem yardımı meselesine Macron’dan son nokta: Polemiğe yer yok

Fas’ın Fransa’nın yerine başka ülkelerin deprem yardımlarını kabul etmesi sonrası yaşanan polemiğe Macron’dan yanıt geldi. Macron, “Tüm polemikler saygı çerçevesinde susturulmalı” dedi.

Şiddetli depremin ardından dünyanın dört bir yanından yardım eli uzanan Fas’ın  Fransa’nın yardım teklifini henüz kabul etmemesi sonrası yaşanan polemiği Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron kınadı. 

REKLAM

Fransa Cumhurbaşkanı sosyal medya platformu X’te Fas halkına hitaben yayınladığı videoda, “Uluslararası yardımı organize etmek tamamen egemen bir şekilde Majesteleri Kral’a ve Fas hükümetine aittir ve bu nedenle onların egemen tercihlerinin emrindeyiz” dedi.

ikili ilişkilerde bu tür polemiklere yer olmadığını ifade eden Cumhurbaşkanı, “İlk saniyeden beri tamamen normal bir şekilde yaptığımız şey budur ve bu nedenle zaten çok trajik olan bu zamanda sorunları derinleştiren ve karmaşıklaştıran tüm polemiklerin herkese saygı duyarak susturulmasını istiyorum” diye ekledi.

Rabat’ın geçen pazar dört ülkenin (İspanya, İngiltere, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri) desteğini kabul ettiğini açıklaması, ancak Fransa’dan yardım talebinde bulunmaması birçok soruyu beraberinde getirdi.

Eski sömürgelerden Fas ile Fransa arasındaki ilişkiler, 2021’de “düşmanca eylemlerle” suçlayarak Rabat ile diplomatik ilişkilerini kesen Cezayir ile Emmanuel Macron’un daha yakın bağlar kurmaya çalışmasından bu yana gerilmişti.

Fas ayrıca Fransa’yı, Batı Sahra’nın Fas egemenliğinde olduğunu tanıyan ABD ve İsrail ile aynı çizgide yer almamakla eleştiriyor.

Fas’ta meydana gelen depremde yaklaşık 3 bin kişi hayatını kaybederken yüzlerce kişi de yaralandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku