Felç geçirmeden 1 hafta önce ortaya çıkıyor! Bu belirti bir saat içinde kayboluyorİnmenin erken belirtilerini bilmek, kalıcı hasarı önlemede uzun bir yol kat edebilir. Beynin bir kısmına kan akışı engellendiğinde veya kesildiğinde, beyin hücrelerinin oksijen ve besin alması engellendiğinde felç meydana gelir.

Bir inmenin ne zaman yaklaştığını tahmin etmek her zaman mümkün olmasa da, bazı durumlarda bir belirti verebilir.

İNME BELİRTİLERİ NELERDİR?
İnmenin erken bir belirtisi, şiddetli veya sıra dışı bir baş ağrısı olabilir. 550 kişiyle yapılan 2020 araştırması, katılımcıların %15’inin sözde iskemik inme meydana gelmeden önce bu tür semptomlar yaşadığını doğruladı.

GENELDE 7 GÜN ÖNCE BAŞLAR
Çalışma yazarları, baş ağrısının doğası gereği şiddetli olduğunu veya daha önce yaşanan herhangi bir ağrıya benzemediğini belirtti. Semptomlar genellikle felçten 7 gün önce başlar.

Çalışma ayrıca, bu tür olağandışı baş ağrıları bildirenlerin atriyal fibrilasyona sahip olma olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

İSKEMİK İNME NEDİR?

İskemik inme, beyni besleyen kan damarlarında, genellikle bir kan pıhtısına bağlı olarak oluşan bir tıkanıklıktan kaynaklanır. Bu, bir arterin sızıntısı veya yırtılmasının neden olduğu daha nadir görülen hemorajik felçten farklı olarak en yaygın hastalık türüdür.

BİR SAAT İÇİNDE SIZINTI OLAN PARLAMENTO BELİRTİLERİNE DİKKAT
İnmenin bir başka olası uyarı işareti, beynin bir kısmına kan akışının kısa bir süreliğine kesilmesiyle ortaya çıkan geçici iskemik ataktır (GİA). Mini felç olarak da bilinen GİA’nın semptomları çok benzer olabilse de, felç semptomları genellikle bir saat içinde kaybolur ve nadiren kalıcı hasara neden olur.

GEÇİCİ İSKEMİK ETKİNLİĞİN (GİA) BELİRTİLERİ NELERDİR?
Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini fark ederseniz hemen bir doktora görünün:

Vücudun bir tarafında, genellikle yüz, kollar veya bacaklarda felç veya zayıflık
zor konuşma veya yorumlama sorunları,
Denge veya koordinasyon kaybı
yürüme zorlukları,
görme kusuru,

olağandışı baş ağrısı,
baş dönmesi.
Çalışmalar, semptomların başlamasından sonra, zamanında teşhis konulursa ve hasta uygun tedaviyi alırsa, vakaların %80’inde inmenin önlenebileceğini doğrulamıştır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku