Fotoğrafta yapay zeka tartışması: Alman sanatçı kazandığı prestijli ödülü geri çevirdi

Alman sanatçı Boris Eldagsen, Sony World Photography yarışmasında kazandığı bir ödülü geri çevirdi. Eldagsen, kazandığı fotoğrafın yapay zeka kullanılarak çekildiğini itiraf etti ve amaçlarının bu konuyu tartışmaya açmak olduğunu açıkladı.

Kazanan fotoğraf, farklı kuşaklardan iki kadını siyah beyaz gösteriyordu. Eldagsen, internet sitesinde bu fotoğrafı “yapay zeka görsellerinin yer aldığı yarışmalar olacak mı diye görmek için” tasarladığını söyledi. Bu, yapay zeka teknolojisi ile üretilen ilk fotoğrafın prestijli bir uluslararası fotoğraf yarışmasında ödül aldığı anlamına geliyor.

Alman fotoğrafçı, fotoğraf dünyasında yapılması gereken açık bir tartışmaya dikkat çekerek, “Neyi fotoğraf olarak kabul etmemiz ve etmememiz gerektiğine dair bir tartışma” gerektiğini söyledi. Eldagsen, yapay zeka ile üretilen görüntülerin fotoğraf olmadığını savunarak, ödülü reddetti.

Eldağsen, ödülünü Ukrayna’nın Odessa kentinde düzenlenecek bir fotoğraf festivaline bağışlama kararı aldı. Dünya Fotoğraf Örgütü sözcüsü, Eldagsen’in ödül kazanmadan önce işini yapay zeka kullanarak yaptığını belirtti. Sözcü, Eldagsen’in çalışmasının yarışma kriterlerini karşıladığını ve kendisini desteklediklerini ancak Eldagsen’in talebi üzerine yarışmadan çıkarıldıklarını söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

seo paket casibom