Fransız hükümeti gıda fiyatları enflasyonunun eylül ayında hız kesmesini bekliyor

Fransa’da Avrupa Birliği ile uyumlu ölçülen tüketici fiyat endeksi enflasyonu Nisan ayında %6,9’a yükseldi. Bu enflasyon artışı, tüketiciler için en büyük endişe kaynağı olan gıda fiyatları endeksinin Eylül ayında düşmesi beklentilerini tetiklemiş durumda. Küçük ve orta ölçekli işletmeler, ticaret ve turizmden sorumlu olan bakan Olivia Gregoire, bir radyo programında yaptığı açıklamada tüketicilerin Eylül ayında tatildan döndüklerinde raflardaki fiyatlarda ve gıda açısından önemli ölçüde bir düşüş göreceğini belirtti. Bu açıklama, Avrupa Merkez Bankası üyesi François Villeroy de Galhau’nun gıda fiyatları enflasyonunun yılın ikinci yarısında gevşeyeceği tahminini hatırlattı.

Fransız ekonomisi, emeklilik reformuna yönelik protestolara rağmen yılın ilk çeyreğinde %0,2 büyüdü ancak enflasyon hala yükselmeye devam etti. Mart ayında %5,7 olan enflasyon oranı Nisan ayında %5,9’a yükseldi. Fitch gibi kredi derecelendirme kuruluşları da ülkenin kredi notunu düşürdü ve daha da düşebileceği konusunda uyarılar yaptılar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

seo paket casibom