İklim değişikliği: Avrupa bu yıl kayıtlara geçen en sıcak ikinci kışını yaşadı

Avrupa kışı bu yıl çok sıcak ve kurak geçti. Avrupa Birliği’nin Copernicus İklim Değişikliği Servisi tarafından yayınlanan verilere göre, Aralık ve Şubat ayları arasındaki ortalama sıcaklıklar, 1991-2020 ortalamasının 1,4 derece üzerindeydi. Bu, Avrupa’da kaydedilen en sıcak ikinci kış oldu. Yılbaşı gecesi kıtanın bazı bölgeleri kış mevsimine göre sıcak hava dalgasından etkilendi. Sıcaklıklar özellikle doğu Avrupa ve kuzey İskandinavya’da yüksekti. İsviçre’de, Alpler’in kuzeyinde kaydedilen en yüksek kış sıcaklığı 19,4 dereceydi ve Kuzey İspanya’da 25 derece civarındaydı. Ancak, yüksek sıcaklıklar, Şubat ayına kadar devam eden endişe verici bir yağış eksikliği ile aynı zamana denk geldi. Batı ve Güney Avrupa’nın çoğu kuraklık koşulları yaşadı ve bazı bölgelerde toprak nemi rekor seviyelere düştü. İtalya’daki Garda Gölü’nün su seviyesi, yılın bu zamanı için ortalamanın yaklaşık 65 cm altına düştü. Po nehri ile Maggiore ve Como gölleri de alışılmadık derecede düşük değerlere düştü. İspanya’daki zeytin ve zeytinyağı üreticileri, aşırı kuraklık nedeniyle zeytin hasadının bu yıl yarı yarıya düşebileceği konusunda uyardı.

Küresel ısınma nedeniyle ortalamalar yükseldikçe, Avrupa’daki durum da bir istisna değil. Sanayi öncesi ortalamaların üzerinde olan insan kaynaklı ısınma, 2017’de yaklaşık 1 santigrat dereceye ulaştı ve 2024’e kadar 1,5 dereceye yükselmesi bekleniyor. Ortalama sıcaklıklar yükseldikçe, kutuplar eriyor. Antarktika’daki deniz buzu, kayıtların başlamasından bu yana en düşük seviye olan Şubat ortalamasının %34 altına düştü.Uzmanlar, bunun küresel deniz seviyelerini yükseltebileceği konusunda uyardılar. Copernicus İklim Değişikliği Servisi Direktör Yardımcısı Samantha Burgess, “Deniz buzu kaybının Antarktika buz sahanlığının istikrarı ve nihayetinde küresel deniz seviyesinin yükselmesi üzerinde önemli etkileri olabilir” dedi. Temmuz ayında, tarihteki en düşük seviye olan 1.53 milyon kilometre kareye düşen Antarktika’nın deniz buzu alanı da Copernicus tarafından açıklanmıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

seo paket casibom