İngiltere’de gıda fiyatlarında son 45 yılın en sert artışı görüldü

Geçtiğimiz ay Birleşik Krallık’ta gıda fiyatları, yıllık bazda 45 yılın en keskin artışını kaydetti. Ülkenin Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) paylaştığı verilere göre, Mart ayında enflasyon %10,4’ten %10,1’e gerilese de, gıda fiyatları %19,2 artarak 1977’den bu yana en yüksek artışı gösterdi. Şubat ayındaki verilere göre, ülkedeki gıda ve alkolsüz içecek fiyatları da yıllık bazda %18,2 artış göstermişti.

ONS Başekonomisti Grant Fitzner, düşen akaryakıt fiyatlarının Mart ayındaki enflasyonu yavaşlatmada etkili olduğunu öne sürdü. Ancak gıda fiyatlarındaki artışın devam etmesiyle birlikte, bu etkinin büyük ölçüde kaybolduğu belirtildi. Fitzner, küresel gıda fiyatlarının düşüş eğiliminde olduğunu fakat henüz İngiltere’deki süpermarketlerin fiyatlarına yansımadığını da açıkladı.

Kantar adlı araştırma şirketinin verilerine göre, ülkenin ana süpermarket zincirleri arasında Lidl’in fiyatları yıllık bazda %25,2 artarken, Aldi %23,7, Morrissons %18, Asda %17,5 ve Sainsbury’s ile Tesco %14,4 artış gösterdi. Waitrose’daki fiyatlar %14,1, Ocado’nunki ise %10,7 arttı. Süpermarket zincirleri ürün fiyatlarını düşürmek için çaba harcarken, dar gelirli kesime hitap eden ürünleri de bünyelerine katmaya çalışıyorlar.

Asda, artan gıda fiyatlarına rağmen, müşteriler için fiyatları kontrol altında tutmaya ve en düşük fiyatlı büyük süpermarket olmaya devam etmek için çok çalıştıklarını söyledi. Sainsbury’s ise son iki yılda 500 milyon sterlinlik bir yatırım yaparak fiyatları düşürdüklerini açıkladı. Waitrose ise üreticilere adil ödeme yapmaktan endişe duyduklarını vurgulayarak, fiyatları mümkün olduğunca düşük tutmaya çalışacaklarını belirtti.

Artan gıda fiyatları, ülkedeki insanların harcamalarını kısıp, ekonomik olarak zor durumda olan kesimleri daha da etkiliyor. Süpermarket zincirleri fiyatları kontrol altında tutmaya ve müşterilerine en iyi kalitede ürünleri en uygun fiyatlarla sunmaya çalışıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

seo paket casibom