Kızılcık meyvesinin kilo verdirici özelliği ortaya çıktıYalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, kızılcıkların bağışıklık sistemini güçlendiren A, C, E ve K vitaminlerini yüksek miktarda içerdiğini söyledi.

Profesör. Dr. Vefik Arıca, kızılcıkların magnezyum ve kalsiyum içeren bir meyve olduğunu söyledi. Türkiye’de çok sayıda yabani kızılcık meyvesinin bulunduğunu anlatan Arıca, aşılı kızılcık meyvelerinin sıklıkla Yalova, Bursa ve Malatya civarında üretildiğini kaydetti.

Bu meyvenin zayıflatıcı özelliğine dikkat çeken Prof.

“Kızılcık meyvesini tarçın ve karanfili birleştirip 2 litre suda kaynatıp ısıtıp her sabah aç karnına 2 bardak su içersek 1 ayda ortalama 8-10 kilo verebiliriz.” söz konusu.

Profesör. Arıca, kızılcıkların zayıflamaya yardımcı olduğunu da sözlerine ekleyerek, şöyle konuştu: “Kızılcıklar şerbet veya kurutulmuş meyve olarak da kullanılabilir. Sık enfeksiyonların önlenmesi için çocuklarda kuru meyvenin birden çok kez kullanılmasını öneriyoruz” dedi.

Kızılcık, sağlık açısından birçok fayda sunan besleyici bir meyvedir. Kızılcık meyvesinin bazı önemli faydaları şunlardır:

Yaban mersini antioksidanlar açısından zengindir. Antioksidanlar vücuttaki serbest radikallerle savaşarak hücre hasarını azaltabilir ve kronik hastalık riskini azaltabilir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİN:
İçerdiği C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu hastalıklardan korur.

KOLESTEROL DÜZEYLERİNİN DENGELENMESİ:
Kızılcıklar kolesterol seviyelerini düşürebilir ve bu da kalp sağlığının korunmasına yardımcı olabilir.

İYİ BİR LİF KAYNAĞI:
Lif açısından zengin olan kızılcık, sindirim sistemini düzenlemeye ve kabızlığı önlemeye yardımcı olabilir.

İDRAR YOLU ENFEKSİYONLARINA KARŞI KORUNMA:
Kızılcık idrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olan doğal maddeler içerir.

KANSER RİSKİNİ AZALTIR:
Bazı araştırmalar kızılcıkların kanser riskini azaltabileceğini gösteriyor çünkü antioksidanlar kansere yol açabilecek hücre hasarını azaltabiliyor.

BEYİN SAĞLIĞINI DESTEKLEYİN:
Yaban mersini beyin fonksiyonlarını destekleyen antioksidanlar içerir. Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıkların riskini azalttığına inanılıyor.

GÖZ SAĞLIĞINI KORUYUN:
Yaban mersini göz sağlığına faydalı antioksidanlar içerir. Yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi göz hastalıkları riskini azaltabilir.

KİLO KONTROLÜ İLE YARDIM:
Kızılcık içerdiği lif sayesinde tokluk hissini arttırarak kilo kontrolüne yardımcı olabilir.

ANTİ-İNFLAMATUAR ÖZELLİKLERİ:
Kızılcıklar vücuttaki iltihabı azaltabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

seo paket casibom