Kut’ül Amare Zaferi şehitleri Kut’ta törenle anıldı

Irak ve Türk halklarının kan kardeşliğinin oluştuğu zaferlerden biri olan Kut’ül Amare zaferinin 107. yıl dönümü Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Ali Rıza Güney’in katılımıyla düzenlenen törenle anıldı. Törende Kur’an-ı Kerim okundu ve şehitler için dualar edildi.

Büyükelçi Güney, “Kut’ül Amare’nin zaferiyle ilgili söylenecek çok şey var. Destansı bir zaferdir” diyerek, Kut’ül Amare’nin zaferinin ardından orduların önce İngiliz saldırılarını püskürttüğünü, ardından kuşatma altına aldığını ve İngiliz birliklerini etkisiz hale getirerek esir aldığını belirtti. Güney, törenin yapıldığı mezarlıkta 7 subay ve 43 askere ait sembolik mezar taşı bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Elçilik olarak 10 bin şehidin anısına plaket hazırladıklarını ifade eden Güney, bu plaketin Kut’taki Türk Şehitleri Mezarlığı’na asılacağını açıkladı. İki ülke ilişkilerinin kan kardeşliğindeki ortak paydada devam edeceğini vurgulayan Güney, Irak’ın Türkiye’ye yaptığı yardımları unutmadıklarını ve her iki ülkenin de birbirine destek olduğu bir sürece girdiğini belirtti. Bu sürecin kalkınma hamleleri ve birçok projelerle daha da ileriye taşınacağını dile getirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

seo paket casibom