Orta Asya’nın çarpıcı Charyn Kanyonu

Postcard programının yeni bölümünde Kazakistan‘ın güney doğusuna gidiyoruz.

Postcard programının yeni bölümünde Kazakistan’ın güney doğusuna gidiyoruz. Ülkenin en büyük şehri Almatı’ya 200 kilometre mesafedeki Charyn Kanyonu’ndayız.

Burası görenlere Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona Eyaleti’nde bulunan ünlü “Büyük Kanyon’u hatırlatıyor. Bu doğa harikası sıklıkla Büyük Kanyon’un küçük kardeşi olarak tanımlanıyor. Kale Vadisi adı verilen bu alandaki kaya oluşumları oldukça etkileyici, neredeyse insanlar tarafından yapıldığını düşündürüyor.

Kanyonun en önemli özelliği ise ulaşımın son derece kolay olması. Tüm kanyon yukarıdan araçlarla veya aşağıdan yaya olarak gezilebiliyor.

Charyn Doğa Parkı’nın yöneticisi Kutlukzhan Unusov, Charyn Kanyonu’nun 12 milyon yıl önce, eski bir gölün çökmesiyle oluştuğunu belirtiyor.

Kanyonun tortul kayaçları, mevsimden mevsime, güneşin doğumundan batımına hiç durmadan değişen renkleri ve şekilleriyle ziyaretçilerine benzersiz bir deneyim sunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku