‘Şampanya’ sloganını kullanan biralar Belçika’da imha edildi

Miller High Life, Amerika Birleşik Devletleri’nde “Biraların Şampanyası” sloganıyla ünlü bir bira markasıdır. Ancak Avrupa Birliği kurallarına göre, korunan bir menşe adını ihlal eden ürünler “sahte” olarak kabul edilebilir. Kuzeydoğu bölgesindeki şampanya üreticilerinin çıkarlarını savunan bir ticaret örgütü olan Champagne Committee, Miller High Life için kullanılan reklam sloganının Champagne menşe adını coğrafi işaret altında ihlal ettiğini söyleyerek, Belçika gümrük yetkililerinin 2 bin 352 Miller High Life birasını imha etmesi için talepte bulundu.

Belçika’nın Antwerp kentinde ele geçirilen bu biralar şimdi Ypres kasabasında imha edildi. Almanya’daki alıcının biraların imha edileceğine dair bilgilendirildiği ve bu karara itiraz etmediği öne sürüldü. Molson Coors şirketi, Miller High Life gibi birçok bira markasını bünyesinde barındırdığı halde, Avrupa Birliği’ne artık bu markayı tedarik etmiyor.

Miller Brewery, 1850 yılında Almanya’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne göç eden Frederick Miller tarafından kuruldu. Miller High Life, şirketin en eski markasıdır ve 1903 yılında piyasaya sürüldü. “Kaçak Biraların Şampanyası” sloganı, lansmanından 3 yıl sonra tanıtıldı. Bu slogan daha sonra 1969’da “Biraların Şampanyası” olarak kısaltıldı. Miller High Life, Amerika Birleşik Devletleri’nde bu sloganla eş anlamlıdır, ancak Avrupa Birliği kurallarına göre, korunan bir menşe adını ihlal eden bu tür ürünler “sahte” olarak kabul edilir.

Avrupa Birliği, ürünlerin gerçek menşeini ve kalitesini garanti altına almak ve taklitlerini önlemek için coğrafi işaretlerin korunmasına yönelik bir mekanizma oluşturmuştur. Şampanya Komitesi’nin açıklamasına göre, gümrük görevlileri Miller High Life biralarına, menşe ismine aykırı olarak taklit mal kabul eden Avrupa Birliği düzenlemelerine dayanarak el koydu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

seo paket