Sırbistan, eylem hazırlığı gerekçesiyle gözaltına aldığı 3 Kosovalı polisi serbest bıraktı

Savcı, tutuklanan Kosovalı polisler hakkında “izinsiz silah ve patlayıcı madde üretimi, bulundurma, taşıma ve kaçakçılığı” suçlarından suç duyurusunda bulundu.

Sırbistan, “ülkede protesto planlamaları” nedeniyle tutukladığı 3 Kosovalı polisi serbest bıraktı.

Kraljevo Şehir Mahkemesi’nin 16 Haziran’da tutuklu polis memurları için serbest bırakma kararı vermesi Sırbistan ile Kosova arasında yeni bir gerilime yol açtı.

Savcı, tutuklanan Kosovalı polisler hakkında “izinsiz silah ve patlayıcı madde üretimi, bulundurma, taşıma ve kaçakçılığı” suçlarından suç duyurusunda bulundu.

Kosova’ya göre polis memurları Sırbistan tarafından kaçırıldı

Kosova ise polis memurlarının Sırbistan tarafından kaçırıldığını iddia etti.

Konuyla ilgili Sırbistan İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan önceki açıklamada, Kosova Polisi oldukları belirlenen 3 kişinin Sırp Polisi Özel Terörle Mücadele Birimleri tarafından tutuklandığı söylenmişti.

Şüphelilerin silahlı oldukları, harita ve seyir yardımcıları taşıdıkları anlaşılmaktadır: “Sırp polisinin başarılı operasyonu sonucunda Sırbistan’a giren ve ışık altında harekat planında olan Kosova Polisinin bulunan kanıtlara göre Sırbistan’ı istikrarsızlaştırmayı ve çatışmayı alevlendirmeyi amaçlıyor. Tüm bu parametreler terörizmdir. Eylemi temsil eder”.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, polis memurlarının Sırbistan tarafından kaçırıldığını belirterek, “Kaçırma olayı, Kosova’nın kuzeyindeki Tresave/Bare bölgesinde gerçekleşti ve Kosova topraklarının 300 metre yakınında gerçekleşti. kaçakçılığın liderlerinden birini temsil eden kötü şöhretli Milun Milenkovic, gözaltının intikamını almak için açıkça Sırp ordusu tarafından kaçırıldı”.

Kosova ile Sırbistan arasındaki gerilim

26 Mayıs’ta Kosovalı Sırplar, Sırpların kuzey Kosova’da yoğunlaştığı Zveçan, Zubin Potok ve Leposaviç belediyelerinde 23 Nisan’da yapılan yerel seçimleri kazanan Arnavut belediye başkanlarının seçilmesini protesto etti.

Bölgede protestolar devam ederken, Kosova Polisi ve KFOR belediye binalarını tel örgülerle çevreledi ve bölgedeki personel sayısını artırdı.

Arnavut belediye başkanlarını korumak için bölgeye gönderilen Kosova polisi ile Kosovalı Sırplar arasında çatışma çıktı.

2008 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak gören Sırbistan da ordusunu Kosova sınırına konumlandırma kararı aldı.

Kosovalı Sırplar, talepleri karşılanana kadar belediye binası önünde eylemlerine devam edeceklerini açıkladı.

Sırp yönetimi, Kosovalı Sırplar tarafından boykot edilen ve katılım oranının yüzde 3’te kaldığı seçimlerin geçersiz olduğunu iddia ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku