‘Spor yapan meme kanserli hastalarda ışın tedavisinin yan etkileri azalıyor’

Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen hastalık türlerinden biridir. Bu konuyla ilgili olarak Prof. Ali Aydın Yavuz, sporun meme kanseri hastalarına uygulanan radyoterapinin yan etkilerini azaltabileceğini açıkladı.

Edith Cowan Üniversitesi Egzersiz Tıbbi Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya dikkat çeken Yavuz, çalışmada meme kanseri olan kadınlardan bazılarının 12 haftalık bir egzersiz programına dahil edildiğini belirtti. Bu program, haftada bir ila iki kez evde yapılan direnç ve aerobik egzersizlerden oluşuyordu.

Araştırmacılar, egzersiz yapan hastaların radyasyon tedavisi sırasında ve sonrasında daha hızlı iyileştiğini ve sağlıkla ilgili yaşam kalitesinde önemli bir artış olduğunu tespit ettiler. Ayrıca yapılan egzersizlerin hiçbir yan etkisi bildirilmedi.

Prof. Yavuz, bu çalışmanın evde yapılan egzersizlerin radyoterapi sırasında ve sonrasında güvenli, uygulanabilir ve hastaların radyasyon veya kansere bağlı yorgunluktan kurtulmalarına yardımcı olduğunu gösterdiğini söyledi.

Meme kanseri hastalarına günde düzenli olarak yoğun aerobik egzersiz veya haftada üç gün 20 dakika daha şiddetli aerobik egzersiz yapmaları öneriliyor. Ayrıca haftada 2-3 gün, antrenman başına 8-12 tekrarlı 8-10 kuvvet antrenmanı seansları da oldukça faydalıdır. Bu egzersizler sayesinde radyoterapiye bağlı yorgunluk ve kanserin kendisinin azalması, radyoterapi sırasında ise sağlıkla ilgili yaşam kalitesinin artması gibi yararlı etkiler elde edilebilir.

Prof. Yavuz, meme kanseri hastalarına en az 1 yıl boyunca hem radyoterapi sırasında hem de ışınlama bitiminden sonra bu spor ve egzersizleri düzenli olarak yapmalarını öneriyor. Bu sayede hastaların fiziksel aktiviteleri ve genel sağlık durumları da olumlu yönde etkilenebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

seo paket casibom