Türkiye genelinde fırtına ve şiddetli yağış: 9 ölü, 11 denizci kayıp

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, ülkeyi etkisi altına alan sel, fırtına ve şiddetli yağış nedeniyle 9 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Ancak Zonguldak açıklarında batan gemideki 12 mürettebattan 11’ini arama çalışmaları sürüyor. Denizcinin cansız bedeni bulundu.

REKLAM

Türkiye’yi etkisi altına alan fırtına ve şiddetli yağış nedeniyle 9 kişi hayatını kaybetti, 50 kişi yaralandı, Zonguldak limanından ayrıldıktan sonra batan 12 kişilik kuru yük gemisindeki mürettebattan 11’i ise hâlâ kayıp. Arama kurtarma çalışmaları sırasında bir denizcinin cansız bedeni bulundu.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Zonguldak’ta yaptığı açıklamada, ülke genelinde sel, fırtına ve şiddetli yağış nedeniyle 9 kişinin hayatını kaybettiğini, geminin kayıp 11 elemanının arandığını söyledi.

Ülkede etkisini sürdüren şiddetli yağışlar birçok bölgede su baskınlarına neden oldu.

Aralarında çocukların da bulunduğu 9 kişi hayatını kaybederken, Batman’da sel sularına kapılan çocukları arama çalışmaları sürüyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü, Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde limandan çıktıktan sonra mendireğe çarparak batan “Kafkametler” adlı gemide denizcinin cesedinin bulunduğunu bildirdi.

Olumsuz hava koşulları nedeniyle dün sabah batan kuru yük gemisindeki 12 kişilik Türk mürettebatın bulunması için hava, deniz ve karadan desteklenen arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Denizcilik Genel Müdürlüğü’nün sosyal platformda oluşturduğu paylaşımda açıklamalara yer verildi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, limandan ayrıldıktan sonra iletişimini kaybeden geminin mendireğe çarpıp battığını söyledi.

Bakan Yerlikaya, gemideki Türk mürettebatla henüz temasa geçilmediğini belirterek, “Olumsuz hava şartları düzelir düzelmez arama-kurtarma faaliyetleri derhal başlayacak” dedi. dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı: 25 kişi kurtarıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Zonguldak ilimizde olumsuz hava ve deniz koşulları nedeniyle bölgede aşırı yağış ve fırtına meydana geldi. Olumsuz hava durumundan 3 gemi etkilendi. Ereğli’de karaya oturdu AFAD Sahil Güvenlik Komutanlığı “Ve bölgeye itfaiye ekipleri sevk edildi; Arama kurtarma çalışmaları hızla başlatıldı. Ekiplerin yürüttüğü yoğun çalışmalar sonucunda birinci gemide 12, ikinci gemide 13 olmak üzere toplam 25 mürettebat kurtarıldı. İçinde 12 mürettebat bulunan ve haberleşmesi kesilen ticaret gemisinde çalışmalar aralıksız devam ediyor.” denildi.

Arama kurtarma çalışmalarına sahil güvenlik, sahil polisi, AFAD ekipleri, dalgıçlar, jandarma ve polis ekiplerinin yanı sıra 1 helikopter, 1 uçak ve 2 bot eşlik ediyor.

Denizcinin cansız bedenini bulma çabaları şu ana kadar birçok yönden devam ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

seo paket