Altın çileğin faydaları nelerdir, altın çilek hangi hastalığa iyi gelir? Günde kaç tane altın çilek yemelisiniz?

Anavatanı Güney Amerika olan altın çilek; Şili, Kolombiya, Ekvator ve Peru gibi bölgelerde de yetişebilmektedir. Bu meyvenin rengi genellikle turuncu ve sarı karışımıdır ve tadı hem tatlı hem de mayhoştur.

Altın çileğin faydaları nelerdir?

Altın çilek faydaları açısından oldukça önemli bir meyve türüdür. Altın çilek meyvesi birçok önemli vitamin ile çeşitli mineral ve antioksidan bileşenleri içerir. Bu noktada altın çileğin Türkiye'de nerede yetiştiği sorusuyla karşılaşabiliriz. Ülkemizde bu meyve Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü bölgelerde yetişmektedir.

Vücut fonksiyonlarının doğru çalışması için gerekli olan C vitamini, A vitamini, B1 vitamini ve B2 vitamini gibi vitaminleri içeren altın çilek aynı zamanda demir, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller açısından da zengindir. Antioksidan miktarı yüksek olan altın çileğin insan sağlığına da olumlu etkileri bulunmaktadır. Bu bağlamda altın çileğin faydaları genel olarak şu şekildedir:

 • Güçlü bir antioksidan özelliğe sahiptir.
 • Lif bakımından dünyada en fazla lif içeren meyvedir.
 • İçerdiği A vitamini sayesinde görme fonksiyonlarını olumlu etkiler.
 • Kurutulmuş altın çileğin faydaları arasında çeşitli kas ağrılarını hafifletmesi ve boğaz rahatsızlığını hafifletmesi yer alır.
 • Bu düşük kalorili meyve kilo verme sürecine katkıda bulunur.
 • Damar tıkanıklığı hastalıklarının oranının azaltılmasında etkilidir.
 • İçerdiği demir mineralleri sayesinde kansızlığa iyi gelir.
 • Taze altın çileğin faydaları arasında mide bulantısı ve kusmayı önleyici özellikler bulunur.
 • Doğal bir antibiyotik işlevi vardır.
 • Bağışıklık destekleyici fonksiyonu sayesinde vücudu hastalıklardan korur.

Altın çilek hangi hastalıklara iyi gelir?

Altın çilek, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde birçok hastalığın tedavisinde yardımcı olarak kullanılan meyvelerden biridir. İnka eriği olarak da adlandırılan bu meyveye altın denmesinin nedeni renginin sarı-turuncu tonlarında olmasıdır.

Besin değeri son derece yüksek olan bu meyvenin bağışıklığı güçlendirici etkisi bulunmaktadır. Kalorisi düşük olduğundan diyet listelerinde de yer alan bir meyve türüdür. İçerdiği antioksidan maddeler sayesinde kalp ve damar sağlığına olumlu etkileri vardır. Bu meyve kolesterol seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur ve damar tıkanıklığı riskini en aza indirir.

Altın çilek kansızlık çekenler için önemli bir meyvedir. Demir içerdiğinden anemide bulunan demir eksikliğinin giderilmesinde etkilidir. Daha sağlıklı bir metabolizmayı sağlayan altın çilek aynı zamanda bağırsak sağlığını da koruyor. Antiinflamatuar etkisinden dolayı vücuttaki inflamasyonun giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca saç sağlığına da olumlu etkileri bulunmaktadır. Saçların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olurken aynı zamanda canlılık ve parlaklık katar.

Altın çilek nasıl tüketilir?

Altın çilek vücuda pek çok önemli fayda sağlayan meyve çeşitlerinden biridir. Bu noktada altın çilek nasıl yenir sorusu akla gelebilir. Bu meyvenin tüketim şekli oldukça geniştir. Kurutulmuş veya taze olarak tüketilebilir. Bu meyvenin ince bir kabuğu vardır. Kabuğu soyduktan sonra içindeki meyveyi taze olarak tüketebilirsiniz.

Ayrıca altın çilek, tatlıların veya içeceklerin hazırlanmasında sıklıkla tercih edilen bir meyvedir. Şifa kaynağı olarak bilinen altın çileği ölçülü tüketmek dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alıyor.

Günde kaç tane altın çilek yemelisiniz?

İngilizcede altın meyve olarak da bilinen altın meyve meyvesi, öğütülmüş kiraz olarak da bilinir. Hem vitamin hem de mineral açısından son derece zengin olan bu meyvenin doğru miktarda tüketilmesi son derece önemlidir. Bu bağlamda altın çileğin ne kadar tüketilmesi gerektiği sorusunun detaylı olarak tartışılması gerekebilir.

Hafızaya da olumlu etkileri olan bu meyveden gün içerisinde 4 veya en fazla 5 adet tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Kuru, çiğ veya taze olarak yenebildiği gibi bu meyveden reçel veya marmelat da yapılabilmektedir.

Altın çileğin zararları nelerdir?

Her türlü yiyecek ve içecekte olduğu gibi bu meyvenin de aşırı tüketilmemesi son derece önemlidir. Belirtilen miktardan fazla tüketilmesi durumunda kusma, baş ağrısı gibi durumlar ortaya çıkabilir. Ayrıca aşırı miktarda tüketilmesi durumunda bağırsak sağlığının bozulmasına neden olabilir.

Tansiyon düşürücü ilaç kullananların bu meyveyi tüketmesi önerilmez. Bu tür ilaçlarla etkileşim riski bulunduğundan kafa karışıklığı, bayılma gibi durumlar altın çileğin zararları arasında sayılabilir. Ayrıca kronik rahatsızlıkları olanların, düzenli ilaç kullananların, hamile veya emziren kişilerin bu meyveyi yemeden önce bir tıp uzmanından onay alması son derece önemlidir.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Cumhurbaşkanı Erdoğan tepki gösterdi! Belçika Başbakanı: Cumhurbaşkanı Erdoğan tepki gösterdi! Belçika Başbakanı: “PKK terör örgütüdür”
Halk İttifakı'na oy istedi! O taraflara işaret etti: 'Günahkar olun, azap çekin'Halk İttifakı'na oy istedi! O taraflara işaret etti: 'Günahkar olun, azap çekin'
Siirt'te 9 kişiyi yaraladılar, Batman'da yakalandılar!Siirt'te 9 kişiyi yaraladılar, Batman'da yakalandılar!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir