Astigmat nedir ve düzeltilebilir mi? Astigmatı nasıl görüyorsunuz?

Göz sağlığına dikkat etmek yaşam kalitemizi artırır ve günlük yaşamımızı daha konforlu hale getirir. Astigmat gibi göz problemlerinin erken teşhis ve tedavisi göz sağlığının korunması açısından önemlidir. Görme yeteneğimizi düzenli olarak kontrol etmek ve gerektiğinde düzeltici tedaviler uygulamak, net ve sağlıklı görmemize yardımcı olacaktır.

Kısaca astigmat ne demektir? Gözlerin düzgün odaklanamaması durumudur? Normalde gözün korneası ve merceği pürüzsüz bir yüzey oluşturur ve ışığı gözün arkasındaki retinaya odaklar. Ancak astigmatizmada gözün korneası veya merceği düzensiz bir şekle sahiptir ve bu da ışığın odaklanmasını etkiler.

Astigmatizma olduğunda ne olur?

Astigmatizma meydana geldiğinde görüş bulanıklaşır ve dağılır. Astigmatizmi olan kişiler şu semptomları yaşarlar:

 • Uzak ve yakın nesneleri net görmede zorluk
 • göz yorgunluğu
 • Baş ağrısı
 • ışığa duyarlılık
 • Kaşıntılı veya sulu gözler
 • Gözlerde yanma veya karıncalanma hissi

Astigmatlı bir göz nasıl görür?

Astigmatlı kişilerin nasıl gördükleri sorulduğunda hem uzak hem de yakın nesneleri net görmekte zorluk yaşayabilecekleri yanıtını verebiliriz. Astigmatlı bir göz dünyayı bulanık ve çarpık görür. Bu, nesnelerin bir duman perdesinin arkasındaymış gibi görünmesine neden olabilir.

Astigmat nedeniyle gözlük takılmazsa ne olur?

Astigmat gözlük takılmadığı takdirde bulanık görme ortaya çıkar. Bu bulanıklık hem uzaktaki hem de yakındaki nesnelerin net olarak görülmesini zorlaştırabilir. Astigmatı olan kişilerde göz yorgunluğu, baş ağrısı ve ışığa duyarlılık gibi başka belirtiler de görülebilir. Astigmat nedeniyle gözlük takmamak uzun vadede göz sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Astigmatın neden olduğu bulanık görme, göz kaslarının daha fazla çalışmasına neden olur. Bu, göz yorgunluğunu ve baş ağrısını daha da kötüleştirebilir. Ayrıca göz tembelliği gibi sorunlara da neden olabilir.

Astigmatizmayı düzeltmek mümkün mü?

Ne yazık ki astigmatizmanın kendiliğinden düzelmesi nadirdir. Çoğu durumda astigmat kalıcı bir durumdur ve düzeltilmesi için tıbbi müdahale gerektirir. Ancak astigmatın ilerlemesini yavaşlatmak veya durdurmak mümkündür. Bunu yapmak için yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

 • Düzenli göz muayenesi,
 • Gözlerinizi ovuşturmaktan kaçının,
 • sağlıklı bir yaşam tarzı,
 • Gözlük veya kontakt lens kullanımı,
 • Lazer tedavisi astigmatizmayı kalıcı olarak düzeltebilir.

Astigmat hızla ilerler mi?

Astigmatlığın ilerleme hızı kişiden kişiye değişir ve birçok faktöre bağlıdır. Bazı kişilerde astigmatlık yıllar içinde hiç ilerlemezken bazılarında ise hızla ilerleyebilir.

Bu bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Tıbbi bir sorununuz varsa doktorunuza danışın.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Geçen yıl o bölgede 4 öğretmen hayatını kaybetti... Yine yola taş düştüGeçen yıl o bölgede 4 öğretmen hayatını kaybetti… Yine yola taş düştü
Boğazından bıçaklanarak trajik bir şekilde öldü: Tüyler ürpertici anların görüntüleri ortaya çıktı!Boğazından bıçaklanarak trajik bir şekilde öldü: Tüyler ürpertici anların görüntüleri ortaya çıktı!
112'yi ara "O kadar çok ölüm var ki" Mezarlığa ambulans istedi!112'yi arayıp, “O kadar ölü var” diyerek ambulansın mezarlığa gitmesini istedi!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir