Bağırsaklarımız östrojenimizi kontrol ediyor! – Sağlık Haberleri

genişletmek

Hipokrat'ın 2000 yıl önce söylediği “Bütün hastalıklar bağırsakta başlar” sözünün gerçeği, bu kez kadın hormonal bozukluklarında bir kez daha anlaşıldı.

Yeni bilgiler bize bağırsakların kadın hormonal dengesizliklerinde de önemli bir rol oynadığını gösterdi. Kadınlarda östrojen düzeylerinin dengede olması gerekir. Östrojen fazlalığı veya eksikliği birçok hastalığa neden olur.

Bağırsak mikrobiyotası östrojen sorunlarına neden olabilir!

Bağırsak ile östrojen adı verilen kadınlık hormonları arasındaki ilişkiyi tanımlayan yepyeni bir bilimsel kelime var: estrobolom. Bu, östrojen ile mikrobiyom arasındaki ilişkiyi gösteren yepyeni bir terimdir.

Bağırsak bakterileriniz bozulursa östrojeninizle ilgili sorun yaşayabilirsiniz.

Her insanın vücudunda çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük trilyonlarca canlı yaşamaktadır. İnsan vücudunda mikrobiyota adı verilen mikroorganizma topluluklarının ortalama sayısı yaklaşık 100 trilyondur. Bu bakteriler vücut ağırlığımızın 2 ila 3 kilogramını oluşturur.

Mikrobiyotanın içerdiği genetik materyale “mikrobiyom” adı verilmektedir. Bu canlıların bir kısmı bize faydalı olan bakteriler iken bir kısmı da zararlı olabiliyor. Bağırsak bu ikisi arasında hassas bir denge sağlar. Bağırsak mikrobiyotasının sağlığı bu bakterilerin dengesine ve çeşitliliğine bağlıdır. Yararlı bakterilerin sayısı arttığında bu bakteriler, sağlıklı flora dengesini sağlayarak ve zararlı organizmalarla savaşarak metabolizmamıza destek olur.

Estroboloma ve hastalık riski

Bağırsak mikrobiyomu, estrobolom aracılığıyla kadının yaşamı boyunca östrojen düzeyini doğrudan etkileyebilir ve aynı zamanda hastalık riski de taşır. Estroboloma, östrojene duyarlı tümörler ve endometriozis dahil olmak üzere östrojeni etkileyen çeşitli hastalıklarda rol oynar.

Yüksek düzeyde olmaması gereken bazı zararlı bakteri türleri baskın hale geldiğinde estrobolomun dengesi bozulur. Zararlı bakteriler östrojenin emilmesini sağlayan beta-glukuronidaz salgısını normalden fazla artırır. Bu enzim dolaşımdaki östrojen düzeylerini aşırı derecede artırabilir ve birçok kadın hastalığına yol açabilir.

Estrobolomanın meme kanserleri ve diğer östrojene duyarlı tümörlerde çeşitli mekanizmalar yoluyla etki ettiği öne sürülmüştür!

Östrojen işlenmeli, metabolize edilmeli ve vücudumuzdan atılmalıdır. Estrobolom, östrojenin bağırsaktan emilip dolaşıma geri verilmesine izin vererek östrojen düzeylerini artırırken, toplam östrojendeki artış da bağışıklık sistemi fonksiyonunda değişikliklere neden olur ve bu da hastalığa yol açabilir.

Adet öncesi semptomlar

Östrojen seviyelerindeki dalgalanmalar, her aşamadan geçerken adet döngülerinin ritmini yaratır. Ancak bağırsaklarınız düzgün bir şekilde düzenlenmediğinde dengesiz östrojen seviyeleri şişkinliğe, adet migrenlerine, ağır adet dönemlerine ve bunlarla birlikte adet dönemi ağrısının artmasına katkıda bulunabilir.

endometriozis

Endometriozisli kadınlarda, vücuttan östrojeni yeniden emen bağırsaktaki zararlı bakteriler çoğalır ve endometriyal dokunun büyümesini uyaran daha yüksek östrojen seviyelerine yol açar. Endometriozisli kadınlarda IBS (irritabl bağırsak sendromu) oranları çok daha yüksektir, bu da endometriozis ile bozulmuş mikrobiyom arasında önemli bir bağlantı olduğunu düşündürmektedir.

Polikistik over sendromu

PKOS'lu kadınların mikrobiyal çeşitliliğinin önemli ölçüde düşük olduğu gösterilmiştir. Kadınlarda değişen mikrobiyal denge (disbiyoz) hem insülin direncine hem de testosteron üretiminin artmasına katkıda bulunur.

Döngüsel meme ağrısı

Yüksek düzeyde östrojen döngüsel meme ağrısına yol açabilir. Son araştırmalar bağırsak mikrobiyomunun meme dokusundaki mikrobiyomu etkilediğini buldu. Bağırsak ve meme gibi vücudun en farklı kısımları arasındaki bağlantının açık bir örneğidir.

Menopoz döneminde mikrobiyomu değişen kadınlarda kalp-damar hastalıkları daha sık tespit ediliyor. 2022'de yapılan bir çalışmada bağırsak bakteri dengesini artırmanın kardiyovasküler hastalık riskini artırdığı gösterildi.

Yeni araştırma, estron ile rahim, rahim ağzı, yumurtalık ve meme kanserleri arasındaki ilişkiyi inceliyor. Yeni keşiflerle çok daha detaylı bilgilere ulaşacağımıza inanıyoruz.

Sonuç olarak bağırsak mikrobiyomunun kadınların östrojen seviyeleri üzerinde önemli bir etkisi vardır. Kadın hormonal hastalıklarını ancak östrojen metabolizması ve atılım yollarına etki ederek dengeleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir