Balın faydaları nelerdir? Bal hangi hastalıklara iyi gelir? Aç karnına bal yemenin faydası nedir?

Bal, faydaları bakımından oldukça zengin bir besin türüdür. Besin değeri oldukça yüksek olan balın içerisinde çeşitli mineral ve vitaminler bulunmaktadır. Kestane, anzer, kekik, ıhlamur, kır çiçeği, çam ve akasya gibi birçok farklı çeşidi bulunan balın tadı aynı zamanda lezzetli ve tatlıdır. Ancak her şeyde olduğu gibi balı da aşırı tüketmemek ve doğru miktarda tüketmek olası yan etkilerden kaçınmak için çok önemli.

Balın faydaları nelerdir?

Bal, önemli vitamin ve mineralleri içeren çok önemli bir besindir. Şifalı besinlerden biri olan bal, B1 vitamini, B6 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini gibi çeşitli B vitamini türevlerinin yanı sıra demir, amino asitler ve çinko gibi mineralleri de içerir.

Ayrıca proteinler ve antioksidanlar gibi bileşenleri de içerir. Balın sağlık üzerindeki olumlu etkilerinden Kur'an-ı Kerim'de de bahsedilmektedir. Kansızlık gibi hastalıklara karşı olumlu etkisi ve mideyi kuvvetlendirici etkisi balın Kuran'da geçen faydaları arasındadır. Sonuç olarak balın faydaları genel olarak şu şekildedir:

 • Antiseptik özelliği sayesinde mikrop öldürücü etkiye sahiptir.
 • Antioksidan ve antibakteriyel etkileri vardır.
 • Bağışıklığın güçlendirilmesine yardımcı olur.
 • Hücre yenileyici özellikleri çiçek balının faydaları arasındadır.
 • Cilt sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • İshal gibi mideyle ilgili rahatsızlıkların giderilmesinde etkili bir role sahiptir.
 • Kötü kolesterolü düşürürken iyi kolesterolü artırır.
 • Antiinflamatuar maddeler içerdiğinden öksürük kesici özelliği vardır. Bu özelliği 1 yemek kaşığı balın faydaları arasındadır.
 • Sporcular için önemli bir karbonhidrat kaynağıdır. Sporcuların performanslarını artırmalarına yardımcı olur ve onlara enerji verir.
 • Petek balının faydaları arasında kan akışını dengeleyici özelliği ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyucu etkisi yer alıyor.

Bal hangi hastalıklara iyi gelir?

Balın içerdiği vitaminler, antioksidanlar, proteinler ve çeşitli mineraller sayesinde birçok rahatsızlığın giderilmesinde oldukça etkili bir besin kaynağıdır. Kalp-damar hastalıklarının oranını önemli ölçüde azaltan bal, sindirim sağlığını da koruyor. Hafıza üzerinde de olumlu etkileri olan bal, konsantrasyonun artmasına yardımcı olur. Ayrıca kolesterol seviyesini kontrol ederek kalp sağlığına olumlu katkı sağlar. Doğal antiseptik ve antibakteriyel niteliklere sahip olduğundan hastalıklarla mücadeleyi kolaylaştırır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Balın ayrıca anti-tümör özelliklerine sahip olduğuna inanılıyor. Bu inanışa göre kanseri önler ve mevcut tümör hastalığının ilerlemesini durdurur.

Organik bal seçerken dikkatli olmak önemlidir. Boğazı rahatlatıcı etkisi olan bal aynı zamanda güçlü bir öksürük kesici özelliğe de sahiptir. Üst solunum yolu rahatsızlıklarını iyileştirmeye yardımcı olması gerçek balın faydalarından biridir.

Aç karnına bal yemenin faydası nedir?

Bal, antioksidan, antibakteriyel ve antiseptik özellikleriyle öne çıkan şifalı bir besindir. Balın ayrıca uykusuzluk, stres ve depresyon gibi olumsuz durumlar üzerinde de önemli etkileri bulunmaktadır. Gece yatmadan önce bal yemek insanların daha sağlıklı uyku çekmesine yardımcı olur. Ayrıca depresyon ve stres gibi durumların azaltılmasına da yardımcı olur. Ayrıca aç karnına bal yemenin insan sağlığına da olumlu etkileri vardır. Aç karnına bal tüketmenin faydaları genel olarak şu şekildedir:

 • Mide ağrısını azaltmada etkilidir.
 • Sindirim sistemi sağlığının korunmasına yardımcı olur.
 • Bağışıklığı güçlendirir ve vücudun daha zinde olmasını sağlar.
 • Mevsim geçişlerinde ortaya çıkan soğuk algınlığı, grip gibi hastalıkların daha çabuk atlatılmasına yardımcı olur.
 • Vücuda enerji verici özelliği vardır.

Bal yemek nasıl faydalı olabilir?

Bal insan sağlığına oldukça faydalı bir gıda türü olarak bilinmektedir. Özellikle güne balla başlamak vücudun daha zinde ve enerjik olmasında oldukça etkilidir. Bu bağlamda günde kaç yemek kaşığı bal tüketilmesi gerektiği sorusu akla gelebilir. Birçok beslenme uzmanı tüketilecek bal miktarının 3 ila 5 yemek kaşığı arasında olmasını önermektedir. Bal tek başına ya da ılık suya katılarak tüketilebilir. Bu şekilde tüketilmesi vücudun yeni güne daha dinç başlamasını sağlar.

Bal çok faydalı bir besin olmasına rağmen bazı kişilerin tüketmesi önerilmez. Balın faydaları olduğu kadar zararları da olabiliyor. Aşırı kilolu kişilerin, 1 yaş altı çocukların ve şeker hastalarının bu besini tüketmemesi gerektiği söyleniyor. Ayrıca bazı kişilerin bala alerjisi de olabilir. Bu nedenle bal tüketmeden önce bir uzmana danışmanız büyük önem taşıyor.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
CHP lideri Özgür Özel'den Sarıyer'in bağımsız adayı Şükrü Genç'e çekilme çağrısı! CHP lideri Özgür Özel'den Sarıyer'in bağımsız adayı Şükrü Genç'e çekilme çağrısı! “Üzgünüm affedemeyiz”
Türkiye'nin üçüncü büyük siyasi partisi oldukTürkiye'nin üçüncü büyük siyasi partisi olduk
Yerel seçimler öncesinde dikkat çeken karar! İstanbul'un o ilçesinde CHP adayı lehine çekildilerYerel seçimler öncesinde dikkat çeken karar! İstanbul'un o ilçesinde CHP adayı lehine çekildiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir