Bir topuklu ayakkabı meselesi… İşyerinde topuklu ayakkabıyla yaşanan her kaza 'iş kazası' mıdır? – SAĞLIK

Uzmanlar, mevzuatta kıyafet zorunluluğu olduğuna dikkat çekerek, “sandaletlere izin verilmediğini”, yüksek topuklu ayakkabılarla ilgili bir düzenlemenin bulunmadığını söylüyor.

İSG Uzmanı Dr., bir kadının çalışma saatleri içerisinde topukları kaç santimetre olursa olsun iş kazası geçirmesine “iş kazası” denildiğini kaydetti. Öğretmen Milletvekili Nuri Bingöl: “Herhangi bir nedenle iş kazası geçirirseniz bu iş kazasıdır.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı, iş sağlığı ve güvenliği uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Milletvekili Nuri Bingöl, iş yerinde yüksek topukla düşme, yaralanma gibi durumların iş kazası sayılıp sayılmaması gerektiğini değerlendiriyor.

“İş yerinde olması, iş kazası olduğunu gösterir…”

Bazı kuruluşların kendilerine ait kıyafet kuralları olduğuna dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, şunları söyledi: “İş kazası tanımı 2 kanunda geçiyor. Mevzuatımız kapsamında olanlardan biri de 6564 sayılı İş Güvenliği Kanunu'dur. Diğeri ise 6331 sayılı SGK kanunudur. 5510. İsmi uzun ama kısa tutayım dedim. Burada ikisi de şöyle başlıyor; 'İşyerinde ne olur ve işin yapılması sonucunda ne olur' diyor. SGK kanunu bu konuyu biraz daha detaylandırıyor ama iş yerinde gerçekleşmesi bunun bir iş kazası olduğunu gösteriyor, daha fazla bakmanıza gerek yok.” dedi.

“Topuklu ayakkabılara ilişkin düzenleme yok”

Doktor ayrıca yüksek topuklu ayakkabıların kıyafet kurallarına uyup uymadığını da netleştirdi. Öğretim Üyesi Nuri Bingöl şunları söyledi: “Mevzuatta kıyafet yönetmeliği var. Orada sandalet giyemezsin diyor. Yüksek topuklu ayakkabılara ilişkin bir hüküm bulunmamaktadır. Ancak bazı işlerde şık görünmek için yüksek topuklu ayakkabı giymek tercih edilebilir. Tabii duruma iş sağlığı, beden sağlığı ve ortopedi açısından bakarsanız başka sorunlara da yol açabiliyor” dedi. bilgilendirdi.

Topuklu ayakkabı giyerken iş kazası “iş kazası” mıdır?

Doktor, iş yerinde yüksek topuklu ayakkabı giyerken meydana gelen yaralanmanın 'iş yeri yaralanması' olduğunu söyledi. Öğretim Üyesi Nuri Bingöl, şunları söyledi: “Bilirkişi olduğum bir olayda, asansöre girerken kayarak asansöre yetişmek için koşarak ayağını kıran bir kişiye tazminat ödenmesi yönünde bir durum ortaya çıktı. Bunlar iş yerinde meydana geldiği sürece risk oluşturur ve risk oluşturdukları için işyeri yaralanmalarıdır. Bu nedenle bununla ilişkili riskleri ortadan kaldırmalıyız; buradaki sorun yüksek topuklu ayakkabılardan ziyade topuk yüksekliği olabilir.” dedi.

“Sivri uçlu topuklu ayakkabılar iş kazası riskini artırıyor”

Günlük hayatta erkeklerin de 2 ila 5,5 cm arası topuklu ayakkabı giydiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, şunları söyledi: “Ortopedik ayak sağlığı açısından da faydalıdır ama topuk yükseldikçe risk de artıyor. Risk değerlendirmesi yapmanız gerekebilir. Yani 3,5-4 santimetreyi aşmayan topuklar… Sorun yaratmayacak topluluklar… Sivri uçlu topuklar iş kazası riskini artırıyor.” dedi.

“İşyerinde kaymaz zemin olmalı, topuklu ayakkabı giyebilirsin.”

Öğretim Üyesi Nuri Bingöl, kadınların mesai saatleri içinde topuklu ayakkabı giyerek iş kazası geçirmelerine, topukları kaç santimetre olursa olsun buna iş kazası denildiğini kaydederek, şunları kaydetti: “Kaza yaparsanız, kaza yaparsınız. işte her ne sebeple olursa olsun, bu bir iş kazasıdır. Çünkü topuklu ayakkabılar yüksek topukluysa topuklu ayakkabılardır. Topuklu ayakkabılar daha fazla risk yaratır ve olasılıkların sayısını artırır. Bu nedenle şirket kurduğumuzda , ona göre değerlendirdiğimizde, zemini kaymaz olmalı ki topuklu ayakkabı giyebilelim.Genelde gördüğümüz ortamlar, otel örneğini alacağım, cilalı ve pürüzsüz mermer zeminler.Burada yüzey zaten Kaygandır ve yüksek topuklu ayakkabı giyildiğinde risk artar. Yani yüksek topuklu ayakkabı giymeyen biri kayar, düşer ve ayağı kırılırsa bu da iş kazasıdır ancak yüksek topuklu giymek bu riski ciddi oranda artırıyor.” dedi.

“İşyerinde meydana gelen her kaza iş kazasıdır.”

İşyerlerinde yüksek topuklu ayakkabı kullanımının sınırlandırılabileceğini vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Nuri Bingöl, şunları söyledi: “5-6 santimetreyi geçmemesi gerektiği söylenebilir. Çünkü iş sağlığı ve güvenliği açısından risk teşkil ediyor. Bazı işyerlerinde çalışırken, çalışanlara işyeri güvenliği ile ilgili kullanıcının kişisel donanımına uygun ayakkabı temin ediyoruz. Örneğin inşaatlarda çelik burunlu ayakkabılar giyilir ve elektrikçi ayakkabılarına 6 adet kalın, elektriğe karşı su geçirmez yalıtkan ayakkabı verilir. Artık normal bir resepsiyon görevlisine ya da spikere topuklu ayakkabı giymesi söyleniyorsa bunun yarattığı riski ölçmek ve değerlendirmek gerekiyor. Zeminimiz kaygan değilse ve düşme ihtimalimiz azsa belki 6 santimetre, 7 santimetre. Düzenlemelerde kaza riski azaltılıyor. Aksi takdirde iş yerinde meydana gelen her kaza iş kazasıdır.”

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir