Buz Banyosunda sağlık ararken canınız yanmasın – SAĞLIK

“Wim Hof ​​Nefes-Soğuk-İrade Metodu” eğitmeni Doruk Taraktaş, en büyük tehlikenin gerekli eğitimi almamış deneyimsiz spor eğitmenlerinin Buz Banyosu dersleri açması olduğunu söylüyor.

Baharın gelmesiyle birlikte Wim Hof ​​Yöntemi dünyasından sonra birkaç yıldır Türkiye'de de trend olan IceBath çılgınlığı bu yıl daha da ilgi görecek gibi görünüyor. Birçok otel sauna, fitness gibi hizmetlerine Icebath'i de eklemeye başladı. Sosyal medya fenomenleri arasında adeta bir meydan okuma haline gelen bu deneyim, beceriksiz kişilerin gözetiminde gerçekleştirilmesi halinde yarardan çok zarara yol açabilir.

Konuyla ilgili olarak Türkiye'de bu akımı eğitim kurslarıyla başlatan “Wim Hof ​​​​​​Nefes-Soğuk-İrade Metodu” eğitmeni Doruk Taraktaş, en önemli şeyin bu çalışmanın “Nefes-Soğuk-İrade Metodu” kapsamında yürütülmesi olduğunu vurguluyor. yetkili bir eğitmenin denetimi.

“Wim Hof'tan sonra “Ben de Icebath yapıyorum” diyenlerin sayısında büyük bir artış oldu. Türkiye'de Wim-Hof Motod eğitimlerimizin başlamasının ardından bu işi birlikte yetiştirebileceklerini düşünen spor eğitmenleri, Benden aldıkları 5 saatlik temel eğitimin ardından kişisel uygulamayı öğrendikleri buz banyosu derslerini açmaya başladılar. “Yazlık oteller bile bu trende ayak uydurabilmek için buz banyosu satın aldılar” diyen Taraktaş, bunu hiçbir ücret almadan yaptıklarına dikkat çekti. Buz banyolarının fizyolojisi ve kurallarının ve soğuk detay çalışmalarının öğretildiği iki yıllık Wim-Hof eğitmen eğitimi çok üzücü ve tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor.

Buz banyosu egzersizleri ileri düzey çalışmalar olup; “Ben de yaptım” demenize gerek yok. Sadece bilgiyle değil tecrübeyle hazırlanmış bir program dahilinde, dikkatli bir şekilde yapılması gerekiyor. Aksi takdirde katılımcının buz deneyimi sırasında (en hafif tabirle) olumsuz bir deneyim yaşaması ihtimali vardır. Ayrıca belirli sağlık sorunları olan katılımcılar için de riskli sonuçlar doğurabilir. Wim Hof ​​Metodu eğitmenlerinin bu kadar uzun süre eğitim almasının ve binlerce buz banyosu deneyimi yaşamasının nedeni budur.

Taraktaş, doğru uygulandığında zihinsel ve fiziksel açıdan büyük faydalar sağlayan bu egzersizleri kişilerin detaylı bir şekilde araştırmasını öneriyor.

Wim-Hof Academy'nin Türkiye'deki tek sertifikalı eğitmeni Doruk Taraktaş, dikkat edilmesi gereken konuları şöyle sıralıyor:

  • Çok sıcakken asla kendinizi aniden buz gibi suya sokmayın.
  • Bu uzmanlığı sağlayan kişilerin eğitim, bilgi ve tecrübelerini mutlaka sorgulayın.
  • Önceden zihinsel ve fiziksel hazırlık yapmak gerekir. Bu egzersizin sadece fiziksel bir egzersiz olmadığını, aslında zihinsel bir egzersiz olduğunu unutmayın. Zihniniz orada olmak istemeyecektir. Buz banyosundan önce sadece vücudunuzu değil zihninizi de mümkün olduğunca iyi hazırlamalısınız.
  • Buz gibi küvetler yerine soğuk su ve duş kullanın. Soğuk suyun tüm faydalarını (sağlıklı bağışıklık sistemi, kendinizi iyi ve güçlü hissetmenizi sağlayacak hormonların salgılanması, stres kontrolü, yağ yakımı, iyi uyku, yüksek enerji vb.) her sabah yapacağınız kısa soğuk duşlarla görebilirsiniz.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir