Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar hakkında neyi yanlış biliyoruz?

1. “Yalnızca semptomlar mevcut olduğunda aktarılır.”

Birçok kişi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların yalnızca belirgin belirtiler ortaya çıktığında bulaştığını düşünmektedir. Ancak birçok enfeksiyon semptom göstermeden de bulaşabiliyor. Örneğin klamidya veya bel soğukluğu enfeksiyonları herhangi bir belirtiye neden olmadan uzun süre vücutta kalabilir ve bu dönemde bulaşabilir. Bu nedenle cinsel açıdan aktif kişilerin düzenli olarak test yaptırması çok önemlidir.

2. “Tek eşli olduğumda güvendeyim.”

cinsellik kapsamı

Tek partnerle seks yapmak kesinlikle riskleri azaltır ancak partnerinizin geçmiş cinsel ilişkilerini bilmeden tamamen güvende olduğunuzu düşünmek yanıltıcı olabilir. Partnerinizin önceki ilişkilerinden kaynaklanan enfeksiyonlar sizde de ortaya çıkabilir. Bu nedenle çiftlerin birbirlerine açık olmaları ve düzenli cinsel sağlık kontrollerinden geçmeleri çok önemlidir.

3. “Enfeksiyonlar yalnızca belirli yaş grupları arasında bulaşır.”

cinsellik

Hayır, enfeksiyonlar her yaş grubunu etkileyebilir. Gencinden yaşlısına herkesin cinsel sağlık konusunda bilinçlenmesi ve gerekli önlemleri alması gerekmektedir. Özellikle gençler arasında yaygın olan bu yanlış inanç, yaşlı bireylerin kendilerinin de risk altında olduğunu görmezden gelmesine yol açabiliyor. Yaşı ne olursa olsun cinsel sağlık kontrolleri ve doğum kontrol yöntemleri herkes için geçerlidir.

4. “Yalnızca 'tehlikeli' ilişkilerde bulaşır.”

cinsellik kapsamı

Enfeksiyonlar yalnızca gündelik veya korunmasız cinsel ilişki yoluyla bulaşmaz. Uzun süreli tek eşli ilişkilerde bile koruyucu önlemlere dikkat etmek önemlidir. Partneriniz başka biriyle seks yapmışsa veya geçmişte enfeksiyon kapmışsa siz de risk altında olabilirsiniz. Prezervatif kullanımı ve düzenli test, güvenli seksin temel unsurlarıdır.

5. “Oral seks her zaman güvenlidir.”

Cinsellikle ilgili yaygın yanılgılar

Maalesef oral seks göründüğü kadar güvenli değil. Oral seks cinsel yolla bulaşan enfeksiyon riskini tamamen ortadan kaldırmaz. HIV, herpes ve bel soğukluğu gibi enfeksiyonlar da ağızdan bulaşabilir. Çünkü cinsel sağlık yalnızca penetratif seksle sınırlı değildir.

6. “Testler her zaman doğrudur.”

Mhhh

Evet, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korunmak için test yaptırmak önemlidir. Ancak bazen enfeksiyonun kuluçka süresi gibi faktörlerden dolayı yanlış negatif sonuçlar verebilmektedir. Belirli bir süre sonra enfeksiyonun tespit edilebilir hale gelmesi için testlerin belirli aralıklarla tekrarlanması gerekir. Bu nedenle bir kez değil düzenli aralıklarla test yaptırmak daha iyidir.

7. “Kadınlar giderek daha fazla risk altında.”

Hollanda'da cinsel yolla bulaşan hastalıklardaki artış nedeniyle gençlere ücretsiz prezervatif dağıtılacak

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar cinsiyet ayrımı yapmaz. Hem erkekler hem de kadınlar bu enfeksiyonlara yakalanma riski altındadır ve önleme tedbirleri her iki cinsiyet için de aynıdır. Erkeklerin de cinsel sağlıklarını koruma konusunda en az kadınlar kadar dikkatli olmaları gerekiyor.

8. “Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar eşcinseller arasında daha yaygındır.”

bbbb

Ne yazık ki bu yaygın bir yanılgıdır. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar cinsiyet ayrımı yapmadığı gibi cinsel yönelim ayrımı da yapmaz. Cinsiyet ve yönelim ne olursa olsun kişilerin kendilerini bu tür enfeksiyonlardan korumaları gerekmektedir.

9. “Bireyler tedavi ile enfeksiyonları tamamen ortadan kaldırabilir.”

fdgdgfh

Bazı enfeksiyonlar antibiyotiklerle tedavi edilebilirken, HIV ve herpes gibi diğerleri tamamen iyileştirilemez, yalnızca kontrol altına alınabilir. Bu nedenle koruma her zaman öncelikli olmalıdır. Tedavi edilmeyen enfeksiyonlar yaşam boyu sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle korunma yöntemlerine ve düzenli sağlık kontrollerine dikkat etmek çok önemlidir.

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Patron akrabasını, mensubunu öldürdü!Patron akrabasını, mensubunu öldürdü!
Hafif, rahat, dayanıklı, su geçirmez!  İlk çok satan...Hafif, rahat, dayanıklı, su geçirmez! İlk çok satan…
Oğlu göçmen kaçakçılığından tutuklanan MHP'li Güven Adıgüzel istifa ettiOğlu göçmen kaçakçılığından tutuklanan MHP'li Güven Adıgüzel istifa etti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir