Döngüsel ekonomi modeli Avrupa’da nasıl işliyor?

Avrupa döngüsel ekonomi paketi, tedarik, işletme ve geri dönüşüm gibi alanları desteklemek için milyarlarca avro sağlıyor. Reel Ekonomi, bu hafta Avrupa’daki döngüsel ekonomi sistemine odaklanıyor.

Bu hafta, Gerçek Ekonomi ekibi, atık malzemelerin geri dönüşüm için nasıl altın olabileceğini ve döngüsel ekonomiyi besleyebileceğini araştırıyor.

David Palmer Jones: Bir endüstrinin atığı, diğerinin hammaddesi olabilir. Bu nedenle kentte döngüden çıkan bu atığı tekrar sanayiye kazandırmamız gerekiyor.

Program boyunca, endüstrinin geri dönüşüm yoluyla döngüsel ekonomiye uyum sağlamak için nasıl değiştiğini göreceğiz. Amsterdam şehri bu konuda öncü… Ayrıca Suez UK Geri Dönüşüm Tesisi CEODavid Palmer Jones, Avrupa’da bu konuda başka neler yapılabileceğini bize anlatacak.

Bu tür bir yaşam sadece geri dönüşümden ibaret değil. Şimdi mini hikayemizde döngüsel ekonominin günümüzde nasıl değiştiğini kısaca açıklayalım:

Günümüz ekonomisinde bir şeyleri eker, biçer, kullanır ve çöpe atarız.

Çamaşır makinesi yapımında kullanılan malzemenin yüzde 90’ı çöpe gidiyor.

Büyük şirketler bu atığın yarısını yeniden kullanırken KOBİ’ler kullanmıyor.

Geri dönüştürülemeyen malzemelerin %80’i ilk altı ay içinde düzenli depolama alanına gidebilir.

Döngüsel ekonomi, çamaşır makinelerinin tasarlanma, üretilme ve kullanılma şeklini değiştirmek anlamına gelir.

Ürünlerin sıfırdan yeniden üretilmek, onarılmak ve geri dönüştürülmek üzere tasarlandığını hayal edin. Bu, insan eliyle yapılan tüm eserlerin hiçbir şekilde boşa gitmediği anlamına gelir.

Ayrıca yenilenebilir enerji kullanarak ve pahalı kaynakları tüketmeyi bırakarak çevreye daha duyarlı olabiliriz.

Döngüsel ekonomi modeli Avrupa’ya 600 milyar avro tasarruf sağlayabilir. Aynı zamanda sera gazlarının etkisini de azaltacaktır.

Avrupa Döngüsel Ekonomi Programı büyük mali destek sağlıyor.
KOBİ’ler için yapısal fonlar, uyum fonları, enerjinin daha verimli kullanımı, araştırma geliştirme ve düşük karbon salınımı
için milyarlarca avro tedarik ediyor Avrupa’da atık malzemelerle ilgili yasalar değişiyor ve geri dönüşüm ve kullanılmış malzemelerin üreticiler için teşvik edilmesi gibi uygulamalar üzerinde çalışılıyor.

Döngüsel ekonomi şirketleri şu anda hammadde ve enerji konusunda milyarlarca avro tasarruf ediyor. Ayrıca karbon emisyonları önemli ölçüde azaldı… Guillaume Desjardins bu konuya açıklık getiriyor.

Atık malzemeleri geri dönüştürmek, birçok insanın düşündüğü bir şeydir.

Peki bu döngü nasıl işliyor?

Avrupa Komisyonu, döngüsel ekonomi modeline hızlı geçiş için bazı konular üzerinde çalışıyor:

Ekonomik model, garanti süresini uzatmak ve ürünlerin eskime süresini uzatmak…

Ancak bazı şirketler şimdiden döngüsel ekonomi modeline geçti…

Şimdi bunlardan bazılarına bakalım.

Fransa’daki bu fabrika 1949’dan beri otomobil motorları üretiyor. Ama biraz farklı bir teknikle…

Buraya gelen araç parçaları kötü durumda ise eritilir, iyi durumda ise tamir edilir. Burada işlenen bu hurda araç parçaları fabrikadan çıktıklarında yeni gibi oluyor.

Bu sayede fabrika herhangi bir atık malzeme üretmemektedir. Ancak bu noktaya ulaşmak kolay değil. Üretilen malzemelerin tasarım aşamasından aracın ömrünün sonuna kadar geçen planlı bir süreçtir.

Yani beşikten mezara…

Renault Choisy Direktörü Philippe Loisel: “Döngüsel ekonomi fikir aşamasında başlar. Geri dönüşüm oranını en üst düzeye çıkarmak için sökme aşamasını önceden planlamamız gerekiyor.”

Bütün bunların bir bedeli var. Büyük şirketler yatırım yapıyorsa bu konuda büyük bir kazanç var. Aslında tüketiciler çevreye zarar vermeyen ürünleri tercih etme eğiliminde. İnsanların %80’i bir şey satın alırken bunu dikkate alıyor. Ama başka bir şey daha var.

Geçen yıl, bu şirket 4.000 ton metali geri dönüştürerek %80 enerji ve %88 su tasarrufu sağladı.

Matteo Orfano, ADEME Döngüsel Ekonomi Daire Başkanı: “Bir şirket geri dönüşüm yaparsa, kar oranını artıracaktır. Bunun iki nedeni var. Her şeyden önce, üretim sonunda hammadde ve atık maddelerin işletme maliyetleri düşecektir. Ayrıca çevreye duyarlı ürünler daha pahalıya satılmaktadır. Bu özellik ticari olarak firmanın pazarlama gücünü arttırır.

Bu ekonomi kurumsal karları artırdıkça, geri dönüşüm pazarında yeni iş fırsatları ortaya çıkıyor.

euronews: “Avrupa başka ne yapabilir? Avrupa Atık Yönetimi Federasyonu Başkanı ve Suez UK firması CEO‘su David Palmer Jones bizimle…’

“Sektörün ve özellikle KOBİ’lerin döngüsel ekonomiye doğru nasıl ilerleyebileceğini düşünüyorsunuz?”

Avrupa Atık Yönetimi Federasyonu Başkanı David Palmer Jones: “Aslında iki tür endüstri vardır. Geleceği planlayan, bildiğimiz değişiklikleri yapan büyük endüstriler… Ve diğer türden endüstriler… Geçmişte yaşıyorlar. Ancak birisinin çığır açması ve işleri hızlandırması gerekiyor. Bu nedenle yasalar çok önemlidir. Mevcut ekonomik durumu göremiyorsanız ve bazen ürün fiyatları düşükse bu şekilde devam edemeyiz. Çünkü gezegenimizin kaynakları sınırlı ve çöp dolu bir dünya üretemiyoruz. Bu dengede görünen bu düzen bir gün değişecek.

euronews: “Zaten olması gereken bu geri dönüşüm ekonomisi modeline nasıl geçeceğiz?”

David Palmer-Jones: “Şu anda her yıl 800 milyon ton atık malzeme üretiliyor. Böylece ürünü ve enerjiyi toprağa gömüyoruz. Öncelikle bunun için bir altyapı oluşturup, endüstrilerin ve insanların atık malzemeleri tekrar kullanabilmesini sağlamamız gerekiyor. Ekonomik tasarım, ürünlerin ömrünü büyük ölçüde etkiler. Malzemelerin geri dönüşümü yüzde 80 buna bağlı… Çevreyi kirletenler bunun bedelini ayrıca ödediklerini söylüyor. Ama yaptıkları tek şey çevreye zarar vermek. Avrupa’da şu anda bu endüstrileri döngüsel bir ekonomiye zorlamak için birkaç yasa tasarısı hazırlanıyor. Şirketler eski üretim sistemlerine daha fazla harcama yapacaklarsa, ürünlerin ömrünü uzatmak ve yeniden tasarlamak için bir değişim süreciyle karşı karşıya kalacaklar.”

euronews: “Avrupa döngüsel ekonomi projesi için gereken her şeyi yapıyor muyuz?”

David Palmer-Jones: “İyi bir başlangıç ​​yaptık. Halen toprağa gömülmüş olan 800 milyon ton atık malzemenin geri dönüşümü için çalışmalar devam etmektedir. Yer altına gömdüğümüz bu hazineyi geri dönüştürmek için bu atıkların değer kazandığı bir pazar oluşturmamız gerekiyor. Bu pazarın oluşmasını sağlamak zorundayız. Şu anda emtia fiyatları dalgalı seyrederken, petrol fiyatları geriledi. Bazen ekonomide kısa vadede bile istikrar olmaz. Bu konuda uzun vadeli önlemler alırsak, bu atık malzemeler için bir pazar oluşturabilir ve geri dönüşüm çarkını çevirebiliriz.”

“Bu işi iyi yaparsak Avrupa’da 580 bin civarında yeni istihdam yaratılabilir. Ayrıca, her aile için yıllık 500 Euro’luk enerji tasarrufu elde etmek mümkündür. Bu nedenle, Amsterdam gibi şehirler artık hızla döngüsel bir ekonomiye geçiş yapmak istiyor.”

“Döngüsel ekonomi Hollanda için çok önemli ve bu sayede ülke yaklaşık 60.000 yeni iş yaratırken yılda 7 milyar avro enerji tasarrufu sağladı. Ülkenin vitrini olan başkent Amsterdam’a gittik, belediye başkan yardımcısıyla görüştük.

Amsterdam Belediye Başkan Yardımcısı Abdeluheb Choho: “Şehirler büyüyor. Bu nedenle, normal ekonomiden döngüsel ekonomiye dönüş yönünde güçlü bir baskı var. Bu anlamda ekonomik tasarruf olmasaydı döngüsel ekonomi modeline geçişimiz bu kadar hızlı olmayacaktı.”

Amsterdam bu ekonomik modeli nasıl uyguluyor?

euronews: “Amsterdam’ın inşaat sektörü döngüsel hale gelirse, belediye yılda 85 milyar € gelir elde edecek ve 2040 yılına kadar %3 verimlilik artışı sağlayacak. ‘Parc 2020’ örneğine bakalım.

Bu yapıların çoğu geri dönüştürülmüş malzemeden yapılmıştır ve döngüsel ekonominin harika bir örneğidir. Parc 2020 projesinde hiçbir şey boşa gitmedi.Her bina tamamen gelecekte yeniden kullanılabilecek malzemelerle inşa edildi.

Guido Braam: “En büyük zorluk, gelecekte yeniden kullanabileceğiniz bu yapılar için malzemeleri bir araya getirmek. Normal bina sistemleri geri dönüşümle boy ölçüşemez. Döngüsel ekonomide, en verimli üretim sürecini ele alalım.

Amsterdam çöpü artık enerji ve gelir demek. Bir vatandaş yılda 370 kilogram atık üretiyor. Bunların yüzde 27’si ayrılmış ve
geri dönüşüm merkezlerine gidin. Bu küller tam olarak nasıl kullanılıyor?

Mark de Wit: “Bu küller değerli metaller içeriyor. Yakıldıktan sonra ayrıştırılacak ve tekrar kullanılacaktır.”

Bu ekonomik döngü nasıl ilerliyor?

Luca Van Poppel: ”Fabrika yılda 300.000 ton külden çıkıyor ve yüzde 10 oranında yeniden kullanılabilir metal içeriyor. Mineral içeriğinin kalan %90’ını kiremit haline getiriyoruz ve bunlar kaldırım ve yol yapımında kullanılıyor.”

Amsterdam 2016’ya kadar %30, 2020’ye kadar %65 geri dönüşüm istiyor. Bu oran Avrupa Birliği’nin 2030 hedefi.

Avrupa Birliği, 2030 yılına kadar düzenli depolamayı %10 oranında azaltmayı hedefliyor. Ancak Hollanda, döngüsel ekonomiye geçtiği 2010 yılına kadar katı atıkları depolama alanına göndermedi.

euronews: “Amsterdam gibi şehirlere baktığınızda, yeni iş sağlama sorunu ne kadar gerçekçi?”

David Palmer-Jones: “Bence çok gerçekçi… Her geçen gün daha fazla şehir hayatı yaşıyoruz ve bu atık malzemeleri bu döngüde kullanmak zorundayız. Bu fenomen nüfusla birlikte gelişir. Gerçek bir döngü sağlamak için Amsterdam’ın artan nüfusunu tespit etmek gerekiyor. Bu ülkenin dünyaya vitrini… Hayatın yeni değerlerini hesaba katmak gerekiyor. Sanayi ürünleri koca bir okyanus… Bir endüstrinin atığı, bir başka endüstrinin hammaddesi olabiliyor. Bu nedenle kentte döngüden çıkan bu atığı tekrar sanayiye kazandırmamız gerekiyor. Bu döngüyü tam olarak kurabilirsek bahsettiğimiz yeni iş imkanları da ortaya çıkacaktır.”

euronews: ”Ticari uygulamaya ve alınacak önlemlere bakacak olursak bu konuda ne önerirsiniz?”

David Palmer-Jones: “Bu ilk adımda bize yardım edin. Onlara göre hareket edebilmemiz için pazar için bu şartları oluşturun. Benim için her şey atık malzemeleri yeniden tasarlamaktan ibaret. Dünya nüfusu artıyor. Bazı çözümler bulmalıyız. Bunları teknolojide ve Ar-Ge’de bulabiliriz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

gaziantep bayan escort antep escort