Gizemli Hastalık “Havana Sendromu” hakkında dikkat çeken araştırma! 'İyi haberler'

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) tarafından yürütülen ve Journal of the American Medical Association'da (JAMA) yayınlanan çalışmanın sonuçları, Havana Sendromu olarak bilinen gizemli hastalık vakalarında “hiçbir beyin hasarına rastlanmadığını” ortaya koydu.

“ÖNEMLİ BİR FARK YOK”

JAMA'nın web sitesinde yer alan raporda, “Bu keşif amaçlı nörogörüntüleme çalışmasında, çoklu karşılaştırmalar için düzeltmeler yapıldıktan sonra, anormal sağlık semptomları olan kişiler ile eşleşen kişiler arasında beyin yapısı veya işlevine ilişkin görüntüleme ölçümlerinde önemli bir fark tespit edilmedi” ifadesine yer verildi. ifadelerine yer verildi.

Raporda, anormal sağlık belirtileri gösteren ve benzer işlerde çalışan, yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 81 katılımcının aynı testlere tabi tutulduğu belirtilirken, sonuçlarda belirgin bir fark bulunmadığı kaydedildi.

“İYİ HABERLER”

Raporda, sonuçlara göre maçlar arasında bilişsel ve diğer testlerde anlamlı bir fark bulunmadığı ve bunun “iyi haber” olduğu vurgulandı.

HAVANA SENDROMU NEDİR?

Adını ortaya çıktığı Küba'nın başkenti Havana'dan alan gizemli hastalık, ilk olarak 2016-2017 yıllarında Küba'da çalışan Kanadalı ve ABD'li diplomatlar ve ailelerinde görüldü.

Ülkedeki diplomatik personel ve aileleri baş dönmesi, denge ve işitme kaybı, kaygı ve “bilişsel bulanıklık” olarak tanımladıkları belirtileri bildirmeye başladı. Bu kişiler, bir anda çevredekilerin duymadığı sesler duyduklarını, ardından baskı ve titreme hissettiklerini söyledi.

Havana'daki Kanada büyükelçiliği personelinin 2017 baharında baş dönmesi ve baş ağrısı gibi şikayetlerle bildirdiği gizemli hastalığa “Havana sendromu” adı verildi.

Ardından Küba'daki ABD büyükelçiliğinde çalışan 21 kişi arasında da benzer şikayetler tespit edilmiş ve Washington yönetimi, Eylül 2017'de ikincil personelinin çoğunu ülkeden çekmişti.

Küba hükümeti, ülkede görev yapan ABD'li diplomatların maruz kaldığı gizemli ses saldırılarına ilişkin iddiaların doğru olmadığını açıklamıştı.

Sonraki yıllarda, Bogota, Kolombiya ve Viyana, Avusturya'da en az 60 olmak üzere dünya çapında benzer vakalar bildirildi.

ABD istihbarat birimleri 2 Mart 2023'te medyaya bir açıklama yayınlayarak “Havana sendromu vakalarıyla dış güçlerin ilişkilendirilemeyeceğini” belirtti.

Kaynak: AABu içerik Recep Demircan tarafından yayınlanmıştır.

Yerel seçimler 2024
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Nevşehir'de zincirleme trafik kazası!  14 araç çarpıştıNevşehir'de zincirleme trafik kazası! 14 araç çarpıştı
Moskova'da konser salonuna silahlı saldırı!  Çok sayıda ölü ve yaralı varMoskova'da konser salonuna silahlı saldırı! Çok sayıda ölü ve yaralı var
Lütfü Savaş'a seçim kampanyası sırasında saldırıLütfü Savaş'a seçim kampanyası sırasında saldırı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir