Hastane acil servislerindeki sarı alan nedir? sarı alan hastalıkları

Acil servislerde aciliyet sırası, triyaj adı verilen önceliklendirme sistemi kullanılarak hastaların durumuna göre belirlenmektedir. Bu sayede en acil müdahale gerektiren hastalara öncelik verilmektedir.

Hastane acil servislerindeki sarı alan nedir?

Hastanelerde kırmızı bölge, yeşil bölge ve sarı bölgenin zorunlu hale getirilmesiyle acil hizmetlerde daha hızlı ve etkin hizmet verilmesi amaçlanıyor. Bu sayede acil ameliyat gerektiren hastalar daha hızlı tedavi edilebilmektedir. Hastane acil servisinde sarı alan nedir sorusuna cevap verecek olursak kısaca orta derecede aciliyeti olan hastaların tedavi edildiği yerdir diyebiliriz.

Sarı alan, kırmızı alana göre daha az acildir ancak yeşil alana göre daha yüksek bir aciliyet düzeyine sahiptir. Hastanedeki sarı alan ise acil tıbbi bakıma ihtiyaç duyan hastalar için ayrılmış. Sarı bölge hastalıkları şu şekildedir:

  • Kusma, ishal, karın ağrısı
  • orta dereceli yanıklar
  • Kemik kırıkları ve eklem çıkıkları
  • Şiddetli alerjik reaksiyonlar
  • ateşli hastalıklar
  • solunum yolu enfeksiyonları
  • Baş dönmesi, bayılma
  • Ani ve şiddetli karın ağrısı
  • göğüs ağrısı

Sarı alandaki hastalar, yeşil alandaki hastalar gibi ayaktan tedavi edilebildiği gibi, bazı durumlarda yatarak tedavi edilerek hastanın durumu stabil olduğunda taburcu da edilebilmektedir. Sarı bölgedeki hastalar, yeşil bölgedeki hastalara göre daha fazla tıbbi bakıma ve acil servis testlerine ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle sarı bölgedeki bekleme süreleri yeşil bölgeye göre daha uzun olabilir.

Yeşil alan ile sarı alan arasındaki fark nedir?

Hastanelerin acil servislerinde hastalar, tıbbi durumlarının aciliyetine göre renk kodlama sistemi kullanılarak sınıflandırılmaktadır. Bu sistemde yeşil alan ve sarı alan acil serviste karşılaşılan iki farklı hasta grubunu temsil etmektedir. Acil durumlarda sarı bölgenin ne anlama geldiğine gelince; sarı bölge hastalıkları, yeşil bölge hastalıklarına göre daha orta düzeyde aciliyete sahiptir. Sarı bölge hastalıkları hayati tehlike oluşturmasa da acil müdahale gerektirir ve bekleme süreleri yeşil bölgeye göre daha uzundur.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İngiltere'de kritik seçimleri kazandılar!İngiltere'de kritik seçimleri kazandılar!
Göç İdaresi Müdürlüğü'nden bu iddialara ilişkin açıklamaGöç İdaresi Müdürlüğü'nden bu iddialara ilişkin açıklama
"Lübnan üzerinden Şam'a gideceğiz" Özgür Özel'den Esad'la görüşmesine ilişkin açıklamaÖzgür Özel'den Esad'la görüşmesine ilişkin “Lübnan üzerinden Şam'a gideceğiz” açıklaması

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir