Hormon testi nedir ve nasıl yapılır? Hormon testi ne zaman yapılmalı?

genişletmek

Hormon testi nedir ve nasıl yapılır?

Hormon testi yaptırarak hastalıkları daha kolay teşhis edebilirsiniz. Kanda belirli parametre değerlerinin ölçülmesiyle çeşitli hastalıkların tanısı konulabilmektedir. Hormonlar endokrin bezlerden salgılandığı ve kanda bulunduğu bilinen maddelerdir.

Hormonlar organların düzgün çalışmasını ve bakımını sağlayan maddeler olarak ifade edilebilir. Vücuttaki tüm hormonlar farklı süreçlerden sorumludur. Vücuttaki hormonal denge bozulursa birçok organ görevini gerektiği gibi yerine getiremez. Bu durumda çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilir.

Hastalıkların tedavi edilebilmesi için teşhis edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu durumlarda öncelikle hormon değerlerinin ölçülmesi gerekir. Hastadan alınan kanda bulunan çeşitli değerlerin detaylı olarak incelenmesi işlemine hormon testi denir.

Hormon testleri vücudun doku ve organlarına bağlı vücut sıvılarının incelenmesiyle yapılır. Adrenal bezle ilişkili olarak çalıştığı bilinen hormonları test etmek için idrar seviyenizi ölçmeniz gerekir.

Yapılacak hormonal testlerin, incelenecek bölgelerin ve sıvıların farklılık gösterdiği söylenebilir. Bu durumda tiroid hormonunu test etmek için dirseğinizin iç kısmından kan almanız gerekir. Hormonal denge bozulursa birçok organın arızalanması nedeniyle yaşamsal fonksiyonlar tehlikeye girebilir.

Hormon testi ne zaman yapılmalı?

Hormon testleri, endokrin sisteme bağlı olarak gelişen hastalıkların teşhisinde kullanılan yöntemler olarak bilinmektedir. Hormon testleri özellikle kronik hastalıkları olan ve düzenli kontrole ihtiyaç duyan kişiler için gereklidir. Vücudun farklı doku ve organlarını incelemek için çeşitli hormon testlerinin uygulandığı söylenebilir.

Hormon testi vücutta oluşan çeşitli belirtilere göre uygulanır. Özellikle adet kanaması düzensiz ise endokrin sistemden kaynaklanabileceği için hormon testi yaptırılmalıdır.

Aynı zamanda osteoporozu olan kişilerin kandaki D vitamini düzeyini ölçmek için hormon testi yaptırmaları gerekir. Kadın vücudunda aşırı kıllanma sorunu varsa mutlaka hormon testi yaptırılmalıdır.

Anne ve bebeğin sağlığı açısından hamilelik döneminde hormon testlerinin yapılması gerektiği söylenebilir. Diyabet hastalarının da sağlıkları açısından düzenli olarak hormon testi yaptırmaları öneriliyor.

Genel olarak endokrin sistemden kaynaklanan rahatsızlıkları olan hastaların hormon testine ihtiyacı vardır. İnsan vücudundaki farklı organların düzgün çalışmasını sağlayan kandaki moleküllere hormon denir.

İnsan vücudunda farklı yapı ve işlevlere sahip çeşitli hormonlar bulunmaktadır. Bazı hormonlar kan testiyle tespit edilebilirken bazıları idrar testiyle tespit edilebilir. Ancak hormon testleri vücuttaki sorunun net olarak anlaşılabilmesi için sabahları aç karnına yapılması gereken testler olarak bilinmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir