Kaktüs türleri nelerdir? En Bilinen Kaktüs Çeşitleri…

genişletmek

Kaktüs türleri nelerdir?

Kaktüs çeşitleri pek çok kişinin merak ettiği ve araştırdığı konuların başında gelmektedir. Kaktüs familyasında 300'den fazla tür bulunmaktadır. Özellikle kurak yerlerde yetişen bu bitki sudan oluşmaktadır. Bakımı kolay olduğundan bitki bakımına kaktüslerle başlayabilirsiniz. Kaktüs çeşitleri görsel görünüm ve büyüklük bakımından farklılık gösterir.

Dikensiz kaktüs çeşitlerinden biri olan Peyote kaktüs güzel bir görünüm verir ve bakımı kolay bitki çeşitlerinden biridir. Zamanla üzerinde pembe çiçekler oluşmaya başlar. Ökse otu kaktüsü de en popüler kaktüs çeşitlerinden biridir. Bu kaktüs evde bakımı kolaylıkla yapılabilecek türlerden biridir. Nemli, yarı aydınlık ortamlarda çok daha hızlı büyür.

Dalları saksıda büyümeye devam ediyor. Şükran kaktüsü başka bir kaktüs türüdür. Dar ve uzun yapraklı bir yapıya sahiptir. Bu kaktüs suya ihtiyaç duyan kaktüs çeşitlerinden biridir. Bu nedenle düzenli aralıklarla sulanması gerekir. Yılbaşı gibi özel zamanların favori bitkisidir. Yaz aylarında direkt güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır.

En iyi bilinen kaktüs çeşitleri

Kaktüslerin en bilinen çeşitleri genellikle dikenli olan kaktüslerdir. Atlas kaktüsü iç mekanlarda aylarca yaprak döken ve çiçek açan bitki çeşitleri arasında yer alıyor. Yaprakların uçlarında hem turuncu hem de sarı çiçekler açar.

Görsel açıdan estetik olan bu kaktüs çeşidi saksıda yetişen ve evin nemli bölgelerinde yetişen bitkilerden biridir. Evlerine renk katmak isteyenler Atlas kaktüsünü tercih ediyor. Dikensiz yıldız kaktüs son zamanların en popüler ve beğenilen kaktüs ürünlerinden biridir. Beş köşeli ve yıldız şeklindeki kaktüslerden biridir.

Kaktüs bakımı nasıl olmalı?

Kaktüs bakımı türüne göre değişmektedir. Bazı kaktüsler güneşi severken bazıları sadece nemli ortamlarda yetişir. Su miktarı kaktüsün türüne göre verilir. Genel olarak kaktüs suyu pek seven bir bitki değildir. Bu nedenle su vermek kaktüs köklerinin çürümesine neden olabilir.

Su miktarı türüne göre ayarlanmalıdır. Dikenli, dikensiz, çiçekli ve çiçeksiz kaktüs çeşitleriyle herkes istediği türden ürünü satın alabiliyor. Türüne göre saksı ve toprak seçilmeli, su verme oranı öğrenilmelidir.

Çiçekli kaktüs çeşitleri nelerdir?

Çiçekli kaktüs çeşitlerinden biri de yılan kaktüsüdür. Sıcağa ve soğuğa dayanıklı olan bu kaktüs serin bölgelerde yetişir. Örümcek kaktüs olarak bilinen kaktüs çeşidi çiçekli kaktüslerden biridir.

Özellikle yanlara doğru uzanan çiçek salkımları örümcek bacaklarına benzetilmektedir. Kayınvalide topuz kaktüsü peyzajda en çok tercih edilen bitkiler arasında yer alıyor. Bir diğer çiçekli kaktüs ise taç kaktüs olarak bilinir ve uzun, yuvarlak gövdeli bir kaktüstür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir