Kan grubu kartı nasıl ve nereden alınır? e-Nabız ve e-Devlet kan grubu kartı nasıl alınır?

İnsan kanı farklı özelliklere sahip dört ana gruba ayrılır: A, B, AB ve 0. Bu gruplar kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde bulunan antijenler tarafından belirlenir. Ayrıca Rh faktörü adı verilen bir başka özellik de kan grubunu pozitif (+) veya negatif (-) olarak sınıflandırır. Bu nedenle sekiz farklı kan grubu kombinasyonu vardır: A+, A-, B+, B-, AB+, AB-, 0+ ve 0-. Bazı resmi işler, istihdam ve sağlık işlemleri için kan grubu kartı gerekebilir.

Kan grubu kartı nedir?

Kan grubu kartı kan grubunuzu (A, B, AB veya 0) ve Rh faktörünü (pozitif veya negatif) gösteren resmi bir belgedir. Acil durumlarda veya kan bağışında bulunurken kan grubunuzu hızlı bir şekilde belirlemenizi sağlar. Kan nakli veya tıbbi müdahalenin gerekli olduğu durumlarda kan grubunun hızlı bir şekilde belirlenmesine yardımcı olur. Bu zamandan tasarruf edebilir ve hayat kurtarabilir. Kan bağışında bulunurken kan grubunuzun önceden bilinmesi, doğru kanın doğru kişiye verilmesini sağlar. Bazı durumlarda iş başvuruları veya spor salonu üyelikleri gibi kan grubu bilgileri istenebilir. Bu durumlarda kan grubu kartı belge görevi görebilir.

Kan grubu kartı nasıl alınır?

Kan grubu kartını nereden alacağını sormak için kişi sağlık ocağına (Aile Sağlığı Merkezi) başvurabilir. Kan grubu kartı almanın en yaygın ve basit yolu aile hekiminizle veya sağlık merkezinizle iletişime geçmektir. Kan grubu kartını sağlık kuruluşlarından, kamu hastanelerinden veya sağlık ocaklarından da alabilirsiniz. Kan grubu kartı almak için sağlık ocağına giderek kan bağışında bulunmanız gerekmektedir. Kan bağışı yaptıktan sonra gerekli işlemler tamamlandıktan sonra kişi bu sağlık kuruluşlarından kan grubu kartı alabilir.

Acil serviste kan grubu kartı alabilir miyim?

Hayır, kan grubu kartınızı acil servisten alamazsınız. Acil servisler, acil tıbbi bakım ve tedaviye odaklanır ve kan grubu kartları gibi idari prosedürler için yeterli zamana veya olanaklara sahip değildir.

e-Nabız kan grubu kartı nasıl alınır?

Ne yazık ki kan grubu kartları e-Nabız üzerinden alınamıyor. Ancak kan grubu kartını e-Devlet veya e-Nabız üzerinden görüntüleyerek kişinin hangi kan grubuna ait olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu nedenle e-Nabız kan grubu kartı nasıl alınır sorusuna cevap vermek mümkün olmayacaktır. Kan grubu kartları yalnızca sağlık ocaklarından, devlet hastanelerinden veya veri girişi yapılmışsa Kızılay'dan alınabilmektedir. Kişinin kan grubu bilgilerine ancak e-Nabız üzerinden ulaşılabilmektedir.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Santa Maria Kilisesi'ne saldırıyla ilgili iddianame tamamlandı!  42 sanığa 349 yıla kadar hapisSanta Maria Kilisesi'ne saldırıyla ilgili iddianame tamamlandı! 42 sanığa 349 yıla kadar hapis
Masaj salonunda kadına dehşet yaşattı! Masaj salonunda kadına dehşet yaşattı! “Seni Bergen'e benzeteceğim”
Bakan Yerlikaya duyurdu!  29 ilde FETÖ operasyonu: 108 kişi yakalandıBakan Yerlikaya duyurdu! 29 ilde FETÖ operasyonu: 108 kişi yakalandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir