Kas ağrısı için hangi doktora başvurmalısınız? Kas ağrıları hangi bölümle tedavi edilir?

genişletmek

Kas ağrısı için hangi doktora başvurmalısınız?

Kas ağrısı genellikle lokalize edilemeyen, düşük şiddette veya yüzeysel bir ağrı türüdür. Kas ağrısı vücudun tek bir bölgesinde ortaya çıkabileceği gibi vücudun tüm bölgelerini de etkileyebilir. Çoğu kas ağrısı gün içinde kaybolur ve geçer. Ancak bazı ağrılar uzun süre devam eder, bazıları ise aylarca kaybolmaz.

Kas ağrıları için başvurulacak bölüm dahiliye bölümüdür. Kas ağrıları romatizmal hastalıkların habercisi olarak bilindiğinden dahiliye bölümü hızla çözüm bulmaktadır. Bu nedenle sık ve inatçı kas ağrılarının nedeninin tespiti için hastanelerdeki dahiliye uzmanlarına başvurmak gerekir.

Kas ağrıları hangi bölümle tedavi edilir?

Kas ağrısı; sırt, bacaklar, boyun ve eller dahil olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde görülebilen ağrıdır. Kas ağrısının en yaygın nedeni strestir ancak kasların aşırı kullanımı, gerginlik ve küçük yaralanmalar da kas ağrısına neden olur. Kas ağrıları genellikle kasın sık kullanıldığı yerlerde ve bu bölge çevresinde ortaya çıkar.

Kas ağrılarında ilk başvurulacak yer dahiliye bölümüdür. Dahiliye bölümlerine başvuru yapıldıktan sonra dahiliye uzmanları gerekli tetkik ve tetkiklerin ardından teşhis koyar ve tedavi sürecine başlar. Ayrıca şikayetlerin özelliğine göre dahiliye uzmanları da hastaları romatologlara yönlendirebilmektedir. Bu bölümde yapılacak test ve muayeneler sayesinde kas ağrısının olası nedenlerini tespit etmek mümkündür:

– Fibromiyalji

– Polimiyozit

– Dermatomiyozit

– Miyofasiyal ağrı sendromu

Kas ağrısı aniden değil de yavaş yavaş ilerliyorsa nörolojik bir hastalık olabilir. Bu durumlarda hastanenin nöroloji bölümünde muayene olmanız daha sağlıklı olacaktır.

Karın ağrısı için hangi doktora başvurmalısınız? Karın ağrısı hangi bölümde tedavi edilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir