Kuru incirin faydaları nelerdir, ne işe yarar? Her gün kaç tane kuru incir yemeliyiz?

İncir hem taze hem de kurutulmuş olarak yenebilen faydalı bir besin kaynağıdır. Pek çok vitamin ve minerali bünyesinde barındıran incir, aynı zamanda lif açısından da zengin bir meyvedir. Bu bağlamda kuru incirlerin insan sağlığına faydaları nelerdir sorusu ortaya çıkabilmektedir. Besin değeri yüksek olan kuru incirin astım, diyabet, kemik sağlığı ve diş sağlığı üzerinde pek çok olumlu etkisi bulunmaktadır.

Kuru incirin faydaları nelerdir?

İncir meyvesinin kurutulmasıyla elde edilen kuru incir, insan sağlığına önemli faydalar sağlıyor. Kuru incirler taze olanlardan daha uzun süre saklanabilir. Kuru incir, B vitamini, K vitamini, E vitamini, A vitamini ve C vitamini gibi birçok vitamin içerir; Ayrıca potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum ve demir gibi mineraller açısından da zengindir. Bağışıklık güçlendirici etkisiyle de öne çıkan kuru incirin faydaları genel olarak şu şekildedir:

 • Güçlü antioksidan özelliğinden dolayı bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur.
 • Sperm kalitesini artırma ve cinsel sağlığı güçlendirme etkileri de kuru incirin erkeklere faydaları arasındadır.
 • Bol miktarda lif içerdiğinden kabızlık gibi bağırsak sağlığını bozan sorunların giderilmesinde etkilidir.
 • Kan basıncı değerlerinin dengelenmesine yardımcı olur.
 • Kan şekeri değerlerinin düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Afrodizyak etkisi sayesinde cinsel hormonların üretimini garanti eder. Bu önemli fayda kuru incirlerin cinsel faydaları arasında yer almaktadır.
 • Cilt sağlığına olumlu katkıları vardır. Cildin daha parlak ve canlı olmasını sağlar.
 • Solunum bozukluklarının olumsuz etkilerinin azaltılmasına yardımcı olur.
 • Kuru incirleri aç karnına yemenin de faydaları vardır. Aç karnına tüketildiğinde tokluk hissi verir ve bağırsağın daha düzenli çalışmasını garanti eder.
 • İçerdiği potasyum mineralleri sayesinde kalp sağlığını korur.
 • İçerdiği kalsiyum sayesinde çocukların kemik gelişimini destekler.
 • Vücuda zarar veren toksinlerin daha hızlı atılmasında etkilidir.

Kuru incir ne için kullanılır?

Kuru incir son derece lezzetli bir besin olmasının yanı sıra insan sağlığına da pek çok olumlu etkisi bulunmaktadır. Bu noktada kendimize şu soruyu sorabiliriz: Kuru incir hangi organlara iyi gelir? Kuru incir düzenli tüketildiğinde sindirim sistemi sağlığına olumlu katkı sağlayan bir besindir. Ülser ve reflü gibi mideyle ilgili rahatsızlıkların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca içerdiği çeşitli mineral ve vitaminler sayesinde kemik sağlığı, cilt sağlığı, diş sağlığı ve saç sağlığı üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır.

Hem koruyucu hem de destekleyici özelliği bulunan kuru incir, bu özellikleri sayesinde kalp sağlığını da koruyor. Kuru incirin kadınlara da faydaları bulunmaktadır. Menopoz döneminde kadınlarda osteoporoz sık görülür. Kuru incirin düzenli tüketimi osteoporoza karşı kalkan görevi görür. Kuru incirin kendisi ve suyu çok şifalıdır. Kuru incir suyu yumurtalıklar için faydalı bir besindir. Yumurtalıkların daha sağlıklı gelişmesini sağlar ve miyom, kist gibi sorunların görülme sıklığını azaltır.

Her gün kaç tane kuru incir yemeliyiz?

Kuru incir şeker içeren bir besin türüdür. Bu nedenle aşırı tüketmemek önemlidir. Uzmanlara göre gün içinde en fazla 2 adet kuru incir tüketilmesi tavsiye ediliyor. Özellikle aç karnına veya kahvaltıda tüketilen kuru incirin bağırsak sağlığına önemli etkisi vardır. Bağırsakları uyaran bu besin aynı zamanda kabızlık ve hazımsızlık gibi rahatsızlıkların azalmasına da yardımcı olur. Ara öğün olarak tüketilmesinin yanı sıra kahvaltıda da tüketilmeye uygundur. Ayrıca iştah kesici özelliğinden dolayı kilo verme sürecine de olumlu etkileri bulunmaktadır.

Kuru incirin zararları nelerdir?

Kuru incirin faydaları ve zararları önemli bir sorudur. Kuru incirin birçok faydası olduğu gibi zararı da vardır. Özellikle önerilen tüketim miktarından fazla tüketilmesi durumunda istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Kuru incir şekerli bir gıda olduğundan şeker hastalarında kan şekerinin yükselmesiyle ilgili sorunlar ortaya çıkabilir. Öte yandan bazı kişilerin kuru incir alerjisi de olabilir. Ancak kalsiyum düzeyi düşük olan kişilerin doktora danışmadan kuru incir yemesi önerilmez. Ayrıca çok fazla tüketilmesi ishal gibi sorunlara neden olabilir. Bu tür olumsuz etkiler kuru incirlerin zararları arasındadır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Hamza Dağ'a İzmir'de sürpriz: İzmir'de Hamza Dağ'a sürpriz: “İYİ Partili CHP'liden haber aldım ama…”
Yer: Antalya! Anında kaos, çok sayıda yaralı: 'Arabamın arkasından herkesi vuracağım'Yer: Antalya! Anında kaos, çok sayıda yaralı: 'Arabamın arkasından herkesi vuracağım'
1.5 milyon TL dolandırıcılığında garip detaylar! Babası onu geri getirdi1.5 milyon TL dolandırıcılığında garip detaylar! Babası onu geri getirdi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir