Oruç kanser hücrelerinin yayılmasını yavaşlatıyor

genişletmek

KAYNAKİHA

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Özkan Akyol orucun sağlık açısından faydalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Uzmanlar, Ramazan ayının sağlığa iki açıdan faydalı olduğunun bilimsel olarak kanıtlandığını söyledi. Dr. Akyol, şunları söyledi: “Birincisi sindirim sistemi ve fiziksel katkıları, diğeri ise insan psikolojisine olan faydalarıdır. Oruç sırasında depolanan yağlar vücudun yağ hücreleri tarafından yakılır. Sağlıklı kilo kaybı, depolanan yağların yakılmasıyla gerçekleşir. Ancak sahurda ve iftarda düşük kalorili beslenmeyle bu sağlanabilir. Şu ana kadar yapılan bilimsel araştırmalar oruç ile insülin sağlığı arasındaki ilişkiyi ortaya koyuyor. “Araştırmalar, oruç sırasında hücrelerin kandan daha fazla glikoz alması konusunda uyarılar gönderdiğini, bunun da insülin sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu gösterdi” dedi.

“Daha sağlıklı kalori tüketimini destekler”

Uzmanlar orucun sindirim sistemine de fayda sağladığını söylüyor. Dr. Akyol, şunları söyledi: “Oruç, sindirim sisteminin dinlenmesine ve daha sağlıklı kalori yakılmasına yardımcı olur. Özellikle sindirim sağlığı bozuk olan kişilerde oruç tutmak, besinlerin enerjiye dönüştürülmesine ve yağların parçalanmasına önemli ölçüde katkı sağlar. Düzenli oruç tutmak metabolik sağlığa faydalıdır ve aynı zamanda sağlıklı bağırsak fonksiyonuna da katkıda bulunur. Daha az yemek ömrünüzü uzatır ve daha uzun yaşamanıza yardımcı olur. “Bilimsel araştırmalar bazı kültürlerdeki diyetlerin ömrü uzattığını gösteriyor” dedi.

“Oruç vücuda faydalıdır”

Uzman orucun vücudumuzu yenilediğini vurguluyor. Dr. Akyol, şunları söyledi: “Beyinde yeni kök hücre oluşumunu destekleyen oruç, bu fonksiyona yardımcı oluyor ve kimyasalların salgılanmasını sağlıyor. Parkinson ve Alzheimer gibi ruhsal hastalıklara karşı koruyucu rol oynayabilir. Oruç, bağışıklık sistemini iyileştirir, serbest radikallerin neden olduğu hasarı ortadan kaldırır, iltihabı azaltır ve kanser hücrelerinin yayılmasını yavaşlatır. Bilimsel araştırmalar, hayvanların vahşi doğada hastalandıklarında beslenmeyi azaltıp dinlendiklerini ortaya koyuyor. Oruç, bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok hastalıktan korunmaya yardımcı olur ve bazı hastalıkların tedavisini hızlandırır. Orucun vücudun genel temizliği açısından ciddi faydaları vardır. Sindirim sistemini temizlemek dolaylı olarak tüm sistemi temizler. “Karaciğer ve böbreklerdeki toksinleri atarak cilt kendini yeniliyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir