Ramazan'da kimler oruç tutamaz? Uzman oruç tutması sakıncalı olan kişileri açıkladı

Ramazan ayı Müslüman vatandaşlar için önemli bir manevi deneyim ve oruç dönemidir. Oruç tutmak herkese uygun olmayabilir. Beslenme ve Diyet Uzmanı Gamze Durman, ramazanda oruç tutmanın tehlikeli olduğu kişileri sıraladı.

RAMAZAN'DA KİMLER ORUÇ TUTMAZ?

Tip 1 diyabet, gestasyonel diyabet (hamilelik diyeti), insülin kullanan tip 2 diyabet hastaları ve sıklıkla kan şekeri düşüklüğü ve kan şekerinde düzensizlik görülen diyabet hastalarının Ramazan ayında oruç tutması sakıncalıdır.

şekeri ölç

Özellikle şeker hastaları Ramazan ayında oruç tutmak ister ancak bazı şeker hastaları için oruç tutmak tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir.

Yemek masası

Diyabet hastalarının yanı sıra kalp hastalarına, böbrek hastalarına, yüksek tansiyon hastalarına, antikoagülan kullanan hastalara, hamile ve emziren annelere, büyüme ve gelişme çağındaki çocuklara da oruç önerilmemektedir.

Yerel seçimler 2024
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Tartışmaya İmamoğlu'ndan yanıt İmamoğlu'nun, Murat Kurum'la yaşanan “köfteci” tartışmasına yanıtı hızlı oldu: “Ne zaman köfte yese seçimleri hatırlıyor.”
Türkiye'nin çirkin saldırıya tepkisi hızlı olduTürkiye'nin çirkin saldırıya tepkisi hızlı oldu
Fatih'te telefon dükkanında kadına saldırı!  Fotoğrafların ardından...Fatih'te telefon dükkanında kadına saldırı! Fotoğrafların ardından…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir