‘Sanal Ortak Pazar’ Avrupa’ya ne kazandıracak?

Teknoloji… Bazıları bundan korkar ama bazıları bunu bir fırsat olarak görür. Ancak teknoloji artık dünyanın kabul ettiği bir gerçek… Eh, sorun Avrupa ortak sanal pazarında.

Reel Ekonomi bu hafta İngiltere’de Tech City’de…. Burası dünyanın üçüncü büyük teknoloji merkezi, buranın kurulma amacı hem tüketiciler hem de iş insanları için ortak bir sanal pazar oluşturmak.

Andrus Ansip: Yabancılar için farklı kurallarımız yok. Ama kendimize şu soruları da sormamız gerekiyor. İsveç’te kurulan Spotify neden daha fazla büyümek için Avrupa’dan ABD’ye taşındı? Avrupa’da akıllı zihinleri korumak için Avrupa Birliği’nde sanal bir ortak pazar oluşturmamız gerekiyor”.

Program boyunca, Avrupa Ortak Sanal Pazarının kurulmasından sorumlu olan Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ile konuşacağız. Acaba iş adamlarının ve tüketicilerin karşılaştığı sorunlarla ilgili neler yapılabilir?… Ardından Estonya’ya gidip 4. sanayi devriminde yeni iş fırsatları için nasıl geliştirebileceğimizi öğreneceğiz.

Avrupa’nın en önemli dinamiklerinden biri de kıta içinde insanların ve malların serbest dolaşımı… Ancak internet dünyası o kadar da mükemmel değil… Avrupa’da online alışveriş ABDdan daha sorunludur. Sanal ortak pazar, Avrupa ekonomisinin büyümesine 415 milyar Avro katkıda bulunabilir ve yüzbinlerce yeni iş fırsatı yaratabilir.

Milyonlarca insan Fred gibi internetten alışveriş yapıyor. Mary’nin şirketi de sanal alemde bazı ürünler satıyor.

Bu satın almanın gerçekleşmesi için sanal ortak pazarın engelleri kaldırması ve tüketicilerin internette serbestçe hareket etmesine ve ürünlere, mallara ve paraya kolay erişim sağlamasına olanak sağlaması gerekir.

Mary ve Fred’in birbirlerine güvenebilmeleri için aralarında bir sözleşme ve tüketiciyi koruma yasasının bulunması gerekir.

Bu şekilde, her iki taraf da pazarda rekabete açık olacak ve hem Avrupa’da hem de ötesinde bilgilerinin güvenliğinden emin olacaktır.

Sanal ortak pazar sayesinde, Fred indirimli olarak satın alacak. Engellerin kaldırılmasıyla Fred’in satın aldığı film ve müzik aboneliği Avrupa’ya taşınacak.

Yasaların sadeleştirilmesiyle, Mary nakliye maliyetini düşürecek. Malları göndermek ve telif ücreti almak çok daha kolay hale gelecek. Ayrıca ülkeler arasında ödenen vergiler de ortadan kalkacak.

Kısacası paylaşımlı sanal market ile Fred gibi kişiler için alışveriş yapmak çok daha kolay ve ucuz olacak.

Şu anda alışveriş yapmak için telefonumu kullanabiliyorum. Avrupa’daysam, internetten satın aldığım bazı ürünler buraya gelmiyor veya tüketici olarak kendimi güvende hissetmiyorum. Ancak Sanal Ortak Pazar kurulursa tüketicilerin güvenlik önlemleri artacak ve farklı sitelerden alışveriş yapabilecekler. Ayrıca, satış sözleşmeleri ve KDV Bu vergiler 28 ülkede aynı olacak. Bu şirketin satışlarını artıracaktır.
Şimdi bu sorunu daha yakından inceleyelim.

Bu e-ticaret firmaları ister yıllardır internet üzerinden ister yeni açılan sitelerde satış yapsınlar son yıllarda büyük atılımlar yaptılar.
Ancak, Avrupa’da bu iş sektörünün daha da gelişmesi için bazı destekler ve vergi mevzuatında değişiklikler gerekmektedir.

“Şu anda Avrupa’daki her 10 tüketiciden dördü kendi ülkelerinden alışveriş yapıyor. Sadece %15’i diğer ülkeleri tercih ediyor.
Bu nedenle sınır ötesi tüketicilere destek verilmesi gerekiyor. Bu rakamın neden bu kadar düşük olduğunu araştırdık.

Bu Fransız şirketi, Avrupa pazarında bir adım öne geçmek için yerel düzenlemelerde küçük değişiklikler yaptı.

Jean Daniel Guyot, Tren Kaptanı CEOBen: “Bu büyük bir olaydı. Çünkü her altı ayda bir ülke kanunlarında iş kanunu, iş kanunu, sanal düzenlemeler gibi bazı konularda değişiklikler oluyordu. Buna dikkat etmek gerekiyordu. Kuralların herkes için aynı olduğu daha basit bir ortak yasaya ihtiyacımız var. Çünkü değer katmak ve iş akışını iyileştirmek için harcamamız gereken zaman, bu kuralları öğrenmekle geçiyor.”

Avrupa Komisyonu bunun bir KOBİ’ye 9.000 €’ya mal olacağını hesaplamıştır. Bu nedenle ortak bir sanal pazar oluşturmak için çalışmalar yapılmaya başlandı. Çünkü bu yasalar sadece e-ticaret yapan firmalar için değil, alışveriş yapan tüketiciler için de zor.

Nicholas Godfroy, UFC KAFA: “Profesyonellerin çözmesi gereken ilk sorun güven sorunudur. Bu şekilde daha fazla müşteri çekebilirsiniz. Mevcut yeni sistemde tüketiciler sanal mağazaya giderek online olarak soru sorabiliyor. İrtibat kurulacak kişinin müşterinin sorununu çözebilmesi ve kibar olması çok önemlidir.

Jean Daniel ve müvekkillerinin işlerini kolaylaştırmak için Avrupa Komisyonu’nun çözüm planı artık yürürlüktedir.

Bu plan, altyapı geliştirmeyi, müşterilerin hizmet ve mal satın almasını kolaylaştırmayı, vergi ve yasal sorunları çözmeyi ve telif hakkı ve coğrafi engelleri kaldırmayı hedefliyor.

Avrupa’da sanal ticaret pazarının büyümesiyle birlikte tüketicilerin bu konuda karşılaştıkları sorunları ele almak istiyoruz. Bu nedenle Strasbourg’daki Avrupa Parlamentosu’na gittik ve Sanal Ortak Pazar’dan sorumlu Başkan Yardımcısı ve Avrupa Komisyonu Üyesi Andrus Ansip ile görüştük.

euronews: “Öncelikle 2016 yılında bu konuda ne yapılmalı?”

Sanal Ortak Pazardan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Avrupa Komisyonu Üyesi Andrus Ansip: “Sanal Ortak Pazar planına geçtiğimiz Mayıs ayında başladık ve çok çalıştığımızı söyleyebilirim. Avrupa Birliği sınırları içinde sanal içerik aktarımı için bir yasa teklifi hazırladık.

“İkincisi, sanal sözleşmeler üzerinde çalışıyoruz. Şu anda çevrimiçi alışveriş için 56 farklı yasa olduğunu fark ettik. Bunun yerine, sadece iki farklı yasa tasavvur ediyoruz. Bir an önce bu yasaları çıkarmamız gerekiyor. Bu yılın ilk yarısında siyasi bir uzlaşmaya varmalıyız. Bu, mal ve hizmetler için dolaşım ücretlerini ortadan kaldıracaktır.

euronews: “İş dünyasının ortak kaygısı, kârlarının ve cirolarının zarar görmesi…”

Andro Ansip: “Bu çikolatayı şimdi alabilirsin ama bu şekerler Belçika’da yasak. Bu insanların deli olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu, sanal dünyanın temel iş akışıdır. Ulusal bağlamda herhangi bir ayrım kabul etmiyoruz veya 21. yüzyılda kredi kartı sorunu istemiyoruz. Bu yıl farklı bir teklif sunacağız. Amaç, vatandaşlar için sınır ötesi sanal erişimi daha da geliştirmek olacak…”

euronews: “Bütün bunları 28 ülkede uygulamak nasıl mümkün olabilir?”

Andro Ansip: ”Bu yapılabilir. Kıta genelinde sanal ticaret ve sözleşme yasaları konusunda bir fikir birliğine varabileceğimizi umuyorum. Yeni KDV Yasa ile birlikte işyerlerinde alışveriş daha kolay hale gelecek. Ancak, farklı KDV oranların uzun süre devam etmesi muhtemeldir.

Sohbetimize tekrar devam edeceğiz. Ancak, paylaşılan bir sanal pazar yerinin getirdiği başka bir sorun daha var. Avrupa nüfusunun yarısı internet için gerekli donanımdan yoksundur. Ancak gelecekteki işlerin %90’ı bu bilgilere ihtiyaç duyacaktır. Şimdi Estonya’ya gidelim ve sanal dünyanın gerektirdiği bu niteliklere bir göz atalım.

Estonya, sanal kamu hizmetlerinde lider ülkelerden biri… 1990’larda yapılan keşifler sayesinde bu alanda 17.000 civarında yeni iş imkanı yaratıldı. 2020 yılına kadar bu rakamın ikiye katlanması bekleniyor. Elektronik kimlik kartları, Estonya’daki bu gelişmeyi en iyi şekilde simgelemektedir. Sanal imza sayesinde vatandaşlar vergi ödeyebiliyor, sözleşme imzalayabiliyor ve hatta oy kullanabiliyor.

“Tüm Avrupa Birliği ile karşılaştırıldığında Estonya küçük bir pazar. Eksikliklerine rağmen Etonia’nın sanal dünyaya yaptığı bu atılım, Avrupa için çok önemli bir örnek teşkil ediyor” dedi.

NHS, geleneksel uygulamaların bile sanal ortama taşınabileceğini gösteriyor. Tüm tıbbi kayıtlar ve reçeteler elektroniktir. Bu şekilde, hastanın tedaviye ilişkin tüm geçmişi bu elektronik kimlik kartında görülebilir.

Erast Henri Noor, Genel Cerrahi, Kuzey Estonya Sağlık Merkezi: “Hastanın tüm tetkiklerini, tomografi sonuçlarını, geçirdiği tüm ameliyatları takip edebiliyoruz. Kısacası her şey… Belki bazı doktorlar bu yöntemi kullanmayabilir ama yeni nesil doktorlar mutlaka bu sistemi kullanacak” dedi.

Gelişmiş kamu hizmeti elektronik altyapısı büyük kolaylık sağlamaktadır. İnternet becerileri, Estonya kamu hizmetlerinde ve özel sektörde daha da önemli hale geldi.

Marko Kilk, BT Müdürü, Kuzey Estonya Sağlık Merkezi: Bu, doktorlar için gerekli olan hasta bilgilerini kaydetme sürecini ortadan kaldırır. Bu işlemler artık hemşireler tarafından takip edilmektedir. Artık hemşirelerin iş yükünü kademeli olarak diğer sağlık çalışanlarına kaydırıyoruz.

Estonyalı uzmanlar, İnternet teknolojileri konusunda çok daha fazla programa ihtiyaç olduğunu söylüyor. Ole Kaasas adlı girişim, üç yıl boyunca yaklaşık 40.000 kişiyi eğitti. Ancak Estonya’nın bu alanda çok daha yetenekli bir iş gücüne ihtiyacı var.

Estonya Sağlık Bakanlığı Elektronik Hizmetler Departmanı Başkanı Ain Aaviksoo: “Ortak Sanal Pazar kesinlikle yeni iş fırsatları yaratacaktır. Bazı ticari alanları daha çok insan gücünün çalıştığı yerlere taşıyacak. Örneğin hastanelerde sağlık… Diğer sektörlerde ve Avrupa dışına satabileceğimiz yeni ürünler geliştiren şirketlerde de yeni iş fırsatları sağlayacaktır.”

Estonya’nın sanal ekonomisi, elektronik bilgi paylaşımında Avrupa’nın gerisinde kalıyor. Sanal ticaret ve kimlik için sanal ortak pazar önemli bir gelişme olacaktır.

euronews: ”Andrus Ansip hala bizimle…”

“Sanal Ortak Pazar, elektronik ticaret yapan şirketler için önemlidir. Peki bu yeni sistemi geleneksel şirketlerde uygulayabilir miyiz? Neden bazıları işini kaybetmekten endişe ediyor?

Andro Ansip: “Evet, üzgünüm ama bazı sektörlerde insanlar işlerini kaybedecek. Örneğin akıllı telefon uygulama pazarı… 2014 yılında Avrupa Birliği’nde bu alanda sadece 1,8 milyon iş bulunuyordu. 2018 yılında bu rakam 4,8 milyona çıkacak. Bu gelişme, yok ettiğinden daha fazla iş fırsatı yaratıyor.”

euronews: Peki uluslararası yatırımcıların Avrupa’da iş yapması zorlaşacak mı?

Andro Ansip: “Yabancılar için farklı kurallarımız yok. Ama kendimize şu soruları da sormamız gerekiyor. İsveç’te kurulan Spotify neden daha fazla büyümek için Avrupa’dan ABD’ye taşındı? Avrupa’da akıllı zihinleri korumak için Avrupa Birliği’nde sanal bir ortak pazar oluşturmamız gerekiyor”.

Avrupa Ortak Sanal Pazarı hakkında daha fazla bilgi için: https://ec.europa.eu/priorities/digital-single-market_en

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku

gaziantep bayan escort antep escort