Sedimentasyon nedir, ne kadar olmalıdır? Yüksek ve düşük sedimantasyon ne anlama geliyor?

Sedimantasyon hızı, kanın sedimantasyon hızını ölçen ve iltihap, enfeksiyon ve romatizmal hastalıkların izlenmesinde önemli rol oynayan bir testtir. Ancak sedimantasyon oranının yüksek olması her zaman bir sağlık sorunu olduğu anlamına gelmediğinden sonuçların dikkatli değerlendirilmesi önemlidir.

Sedimantasyon nedir?

Sedimantasyon, bir sıvı içindeki katı parçacıkların genellikle yer çekiminin etkisi altında sıvının dibine çöktüğü süreçtir. Tıpta esas olarak kanın sedimantasyon hızını ölçmek için kullanılır. Kan sedimantasyon hızı, bir kan örneğinin belirli bir süre içinde ne kadar hızlı çöktüğünü ölçer. Bu, kan hücrelerinin plazmaya taşınması sürecine dayanmaktadır.

Sedimentasyonun ne anlama geldiği konusunda şunları söyleyebiliriz:

Sedimantasyon hızı inflamasyon, enfeksiyon, romatizmal hastalıklar gibi durumların varlığının belirlenmesi ve izlenmesi açısından önemli bir göstergedir.

Sedimantasyon neden kontrol edilir?

Sedimantasyon testi, belirli bir süre boyunca kan sedimentinde bulunan kırmızı kan hücrelerinin (RBC'ler) miktarını ölçen bir laboratuvar testidir. Bu test iltihaplanma ve enfeksiyonlar gibi çeşitli sağlık durumlarının belirlenmesine yardımcı olabilir. Sendikasyon aşağıdaki nedenlerden dolayı düşünülebilir:

 • enfeksiyonları teşhis etmek
 • Otoimmün hastalıkların teşhisi
 • kanser tanısı
 • Böbrek veya karaciğer hastalığının teşhisi
 • Bazı ilaçların yan etkilerinin izlenmesi
 • hamileliği izlemek

Ne kadar sedimantasyon olmalı?

Sedimantasyon hızının ne olması gerektiği sorusunun cevabı yaşa ve cinsiyete göre değişmektedir. Erkeklerde genellikle 0-15 mm/saat; Kadınlarda 0-20 mm/saat normal kabul edilir. 50 yaş üstü kişilerde bu değerler biraz daha yüksek olabilir. Sedimentasyon tehlikesine ilişkin tek bir değer aralığı belirtmek mümkün değildir.

Sedimantasyon hızının tehlikeli bir değerini belirlemek zordur. Bu değer birçok faktöre bağlıdır ve her birey için farklı olabilir. Ancak çoğu zaman iltihaplı durumlarda, romatizmal hastalıklarda veya enfeksiyonlarda sedimantasyon hızı önemli ölçüde artabilir. Sedimantasyon oranının yüksek olduğu durumlarda dikkat edilmesi gereken bir durumdur ancak tek teşhis aracı olarak kullanılmamalıdır.

Yüksek sedimantasyon ne anlama geliyor?

Sedimantasyon hızının normalden fazla olması durumuna “çökme yüksekliği” denir. Sedimantasyon fazla olursa ne olacağı konusunda şunları söyleyebiliriz:

Yüksek sedimentasyon her zaman bir sağlık sorununun göstergesi olmasa da birçok farklı hastalığın belirtisi olabilir. Yüksek sedimantasyon oranı vücutta bir tür iltihaplanma veya enfeksiyona işaret edebilir. Ancak sedimantasyon oranının yüksek olması her zaman ciddi bir sağlık sorununun varlığına işaret etmez. Örneğin soğuk algınlığı veya hafif bir enfeksiyon sedimantasyon hızını artırabilir. Yüksek sedimantasyon neden oluşur sorusuna şu cevapları verebiliriz:

 • enfeksiyonlar
 • Otoimmün hastalıklar
 • bazı kanser türleri
 • Böbrek veya karaciğer hastalığı
 • Gebelik
 • Bazı ilaçların yan etkileri
 • bunak

“Sedimentasyonun yüksek olmasının belirtileri nelerdir?” sorusuna net bir cevap vermek mümkün değil. Yüksek sedimantasyon hızı genellikle herhangi bir belirtiye neden olmaz. Altta yatan bir sağlık sorununa bağlı olarak yüksek sedimantasyon belirtileri yorgunluk, halsizlik, ateş, eklem ve kas ağrısını içerebilir.

Düşük sedimantasyon ne anlama geliyor?

Sedimantasyon hızı normalden düşükse buna “düşük sedimantasyon” denir. Düşük sedimantasyon hızı her zaman bir sağlık sorununun göstergesi değildir ancak bazı durumlarda altta yatan bir hastalığın belirtisi olabilir. Sedimantasyon düşüklüğüne ne sebep olur sorusuna kısaca cevap verebiliriz:

 • Anemi
 • kronik hastalıklar
 • enfeksiyonlar
 • bazı ilaçlar
 • Gebelik
 • bunak

Sedimantasyonun düşük olması durumunda ne olacağına gelince, bu her zaman bir sağlık sorununa işaret etmese de altta yatan bir hastalığın belirtisi olabilir.

Düşük sedimantasyon belirtileri nelerdir sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir çünkü düşük sedimantasyon genellikle herhangi bir belirti göstermez. Altta yatan bir sağlık sorununa bağlı olarak düşük sedimantasyon belirtileri yorgunluk, halsizlik, solgunluk ve ateşi içerebilir.

Bu bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Tıbbi bir sorununuz varsa doktorunuza danışın.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Kabine toplantısında fırtına çıktı! Netanyahu'dan bakanların tehditlerine yanıtKabine toplantısında fırtına çıktı! Netanyahu'dan bakanların tehditlerine yanıt
Abdülkadir Selvi'nin 'Gezi Parkı'ndaki görünümü gündem oldu! Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Uçum itiraz ettiAbdülkadir Selvi'nin 'Gezi Parkı'ndaki görünümü gündem oldu! Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Uçum itiraz etti
TRT Lefkoşa temsilcisi Sefa Karahasan KKTC'de tutuklandı TRT Lefkoşa temsilcisi Sefa Karahasan KKTC'de “sahte diploma” nedeniyle tutuklandı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir