Süzme peynirin besin değeri: Süzme peynir kaç kalori içerir?

genişletmek

KAYNAKCnnturk.com

Ricotta nedir?

Ricotta, peynir üretimi sırasında üretilen peynir altı suyunun ısıtıldıktan sonra pıhtılaştırılmasıyla elde edilir. Bu ısıtma işlemi için genellikle kazanlar kullanılmaktadır. Ricotta'nın ülkemizin birçok bölgesinde ağırlıklı olarak üretildiği bilinmektedir.

Bu bakımdan son derece yaygın bir kullanıma sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle süzme peynirin popüler ve sıklıkla tüketilen ürünlerden biri olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Süzme peynirin demir ve kalsiyum kaynağı olduğunu da belirtmek ilginçtir. Bu bakımdan en önemli besinlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Lezzetli ve sağlıklı olduğu söylenebilir.

Elbette süzme peynir herkes tarafından tüketilmez. Tadı diğer peynir türlerinden farklıdır. Sonuç olarak sade ricotta tüketmek istemeyen kişiler tatlılarda ya da yemeklerde kullanabilirler.

Süzme peynirin besin değeri: Süzme peynir kaç kalori içerir?

Süzme peynirin beslenme açısından son derece önemli olduğu görülüyor. Özellikle kalsiyum ve potasyum açısından zengin bir peynir türüdür. Ricotta'nın 100 gramlık porsiyonunda 98 kalori (kcal) olduğu görülmüştür. Ayrıca ricotta'nın besin değerleri şu şekildedir:

100g başına:

Protein (g) – 11

Kalsiyum (mg) – 83

Potasyum (mg) – 104

Toplam yağ (g) – 4,3

Doymuş yağ (g) – 1,7

Magnezyum (mg) – 8

Şeker (g) – 2,7

Sodyum (mg) – 364

Ricotta'yı tuzlu veya tuzsuz olarak tercih edebilirsiniz. Hamur işleri veya yemeklerde kullanılacaksa seçimin buna göre yapıldığı görülür. Ayrıca insan vücuduna faydalı vitamin ve mineralleri de içerir.

Süzme peynirin faydaları

Süzme peynir, insan vücudu için son derece önemli olan besinleri içerir. Bu nedenle tüketimi büyük ilgi görmektedir. Ayrıca düzenli olarak süzme peynir tüketmesi gereken kişiler de bulunmaktadır. Özellikle tuzsuz süzme peynir, diyet listelerinde sıklıkla yer almaktadır. Buna göre süzme peynirin tadına bakabilirsiniz. Süzme peynirin aşağıdaki faydaları vardır:

– A ve C vitamini ihtiyacını karşılar.

– Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu nedenle vücuda direnç sağlar.

– Kemik gelişimine oldukça faydalı olduğu görülmektedir.

– Kanser gibi hastalıklara karşı koruma sağlar.

– Besleyici ve doyurucu özelliğe sahiptir.

– Tansiyon hastalarına iyi gelir.

Ricotta sofralara çok önemli bir lezzet sunuyor. Ayrıca biyolojik değerinin de yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca kas yaralanmalarında da olumlu etkisi vardır. Çiğ, kızartılmış veya baharatlı tüketime uygundur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir