Tedavi edilmeyen varisli damarlar kan pıhtılaşması riskini artırabilir

genişletmek

KAYNAKİHA

Son yıllarda giderek hareketsiz yaşam tarzı ve genetik yatkınlık nedeniyle varisli damarlar giderek yaygınlaşıyor. Bu bozukluk genellikle bacaklarda mor veya mavimsi damarların ortaya çıkmasıyla kendini gösterir. Op, varislerin kozmetik bir problem olmasının yanı sıra bacaklarda ağrı, şişlik, kaşıntı gibi rahatsızlıklara da neden olduğunu söyledi. Dr. Subhan Mammadov, günümüzde tıbbi teknolojinin gelişmesi sayesinde varis damarlarının farklı ve etkili yöntemlerle tedavi edilebildiğini söyledi.

Bacak damarlarında genişleme, bükülme ve ağrı olarak tanımlanan varis oluşumunda genetik geçiş, yaş, uzun süreli ayakta durma, aşırı kilo ve hamilelik gibi durumlar etkili olabiliyor. Tedavi edilmeyen ciddi varisli damarlarda kan pıhtılaşması riskinin artması; Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op, açık yaralara, hayatı tehdit eden derin ven trombozuna ve akciğer embolisine neden olabileceğini kaydetti. Dr. Subhan Mammadov varis tedavisine ilişkin bilgiler verdi.

Toplumda sık görülen bir rahatsızlıktır.

Öpücük. Toplardamar kapaklarının hasar görmesi sonucu oluşan varis damarlarının toplumda sık görülen rahatsızlıklar arasında yer aldığını söyleyen Dr. Subhan Mammadov, bu hastalığın genellikle bacaklarda görünür hale gelen mor veya mavimsi renkli damarlar şeklinde kendini gösterdiğini kaydetti.

Öpücük. Dr. Subhan Mammadov, şunları söyledi: “Varis herkeste görülebilen bir hastalıktır. Çoğunlukla baldırlarda, ayak bileklerinde ve ayaklarda görülür. Çocuk sahibi olanlarda pelvik bölgede de görülebilmektedir. Hastalığın en önemli belirtileri arasında; Bacaklarda şişmiş, bükülmüş, ip gibi mor veya mavi damarlar, ağırlık ve ağrı, varis çevresinde kaşıntı, ayak bilekleri, ayaklar ve bacaklarda şişlik, ciltte renk değişikliği ve ülserler var” dedi.

Yaş, cinsiyet ve yaşam tarzı varisli damarların oluşumunu etkiler

Op., varis oluşumunun sebeplerinin farklı olduğunu belirtti. Memmedov bu nedenleri ve risk faktörlerini şöyle sıraladı: Yaş: Yaşlanma süreci nedeniyle damar duvarları ve kapakçıkları eskisi gibi çalışmaz hale gelir ve damarlar elastikiyetini kaybederek sertleşir. Cinsiyet: Kadınlık hormonları damar duvarlarının gerilmesine neden olabilir. Hamilelik sırasında hormon düzeyindeki değişiklikler, doğum kontrol hapı kullanımı veya menopoz nedeniyle varis gelişme riski artar.

Aile öyküsü: Aile öyküsü varis riskini artırıyor Yaşam Tarzı: Uzun süre ayakta durmak veya oturmak, kemer veya beli dar pantolon giymek varis nedenleri arasında yer alıyor. Genel sağlık: Şiddetli kabızlık veya bazı tümörler gibi sağlık sorunları damarlarda basıncın artmasına neden olarak varis oluşumunu teşvik eder. Tütün kullanımı: Varisli damarlar, tütün ürünleri kullanan kişilerde daha sık görülür. Tütün kullanımı varisli damarların gelişme olasılığını artırır. “Kilo: Aşırı kilo, kan damarlarına baskı uyguladığı için varis riskini artırıyor” dedi.

Damarlar Doppler ve ultrason ile detaylı olarak görüntülenir.

Op., varis damarlarının yüzeyindeki mavi ve mor rengin tanıyı kolaylaştırdığını söyledi. Dr. Subhan Mammadov, şunları söyledi: “Damarların detaylı görüntülerini görmek ve kontrol etmek amacıyla görüntüleme yöntemleri olarak renkli Doppler ve ultrason kullanılıyor. “Bu güvenli teşhis yöntemleri kan pıhtılarının, kapakçıkların ve damar çapının durumunu gösteriyor” dedi.

Tedavi yöntemi varisli damarların şiddetine ve hastanın durumuna göre belirlenir.

Varis tedavisinin varis şiddeti, tipi ve hastanın durumuna göre değişebileceğini vurgulayan Op.Dr. Subhan Mammadov, tedavide genel olarak şu yöntemlerin kullanıldığını açıkladı:

“Baskı çorapları: Destek çorapları damarları sıkıştırarak rahatsızlığı azaltır ve kanın kalbe dönüşünü kolaylaştırır.

Enjeksiyon tedavisi (skleroterapi): Varisli damara ince bir iğne ile bir solüsyon enjekte edilir ve varisli damarın iç yüzeyi tahrip edilir. Bu damar zamanla kaybolur. Radyofrekans ablasyonu: Bu yöntemde toplardamar yetmezliği olan damar içerisine kateter yerleştirilerek radyofrekans enerjisi kullanılarak damarın içi kapatılır. Böylece eksiklik giderilir. Bu yöntem ileri derecede venöz yetmezlik tedavisinde kullanılmaktadır. Endovenöz lazer ablasyonu: Anjiyografi gibi varisli damarlara girilip, lazer enerjisi ile hasarlı kısmın damar yoluyla kapatılması işlemidir. Bu işlem ciddi venöz yetmezlikte cerrahiye alternatif olarak kullanılan minimal invaziv bir yöntemdir. Varis ameliyatı: Varis ameliyatı, kötü çalışan damarların çıkarılması gerektiğinde yapılır. Ameliyatın amacı; “Dışarıdan görülebilen varis damarlarının giderilmesinin yanı sıra, kasık bölgesindeki toplardamarlarda yüksek basınca neden olan kapakçıkların oluşturduğu yetersizliği de ortadan kaldırıyor” dedi.

Tedavi edilmeyen varisli damarlar yaşamı tehdit eden durumlara neden olabilir.

Op, varisli damarların tedavi edilmediği takdirde ülsere (açık yara), kanamaya ve ciltte renk değişikliğine neden olabileceğini söyledi. Dr. Subhan Mammadov: “Şiddetli varisler kronik venöz bakım sorunlarına neden olabiliyor. Bu, damarların kalbe kan pompalama yeteneğini etkiler. Ancak varisli damarlarda kan pıhtısı oluşma olasılığı daha yüksektir. Hastaların bu sorunu kalp damar cerrahisi uzmanına bildirmeleri önemlidir. Bu gibi durumlarda doktorların hastalarını olası pıhtılaşma bozuklukları açısından değerlendirmeleri ve takip etmeleri gerekir. Tedavi edilmeyen varisli damarlar hayatı tehdit eden yüzeysel tromboflebit, derin ven trombozu ve pulmoner emboliye neden olabilir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir